Trusselsbreve til pirater kommer sjældent frem

Der udsendes millionvis at trusselsbreve til net-pirater, men de strander for det meste.

Artikel top billede

Piratkopiering af indhold som musik og film er fortsat et problem for rettighedshaverne.

Torrent-sider som The Pirate Bay og lignende tjenester har nemlig et stigende antal brugere.

På The Pirate Bay er antallet af besøgende eksempelvis blusset op efter, at det er blevet nemmere at benytte siden via mobilen.

Derfor foregår der også en del aktiviteter i kulissen for at få bugt med problemerne.

Læs også: Her er de 10 mest piratkopierede film

På vegne af rettighedshavere sender organisationer som CEG TEK 'trusselsbreve' til netudbyderne med en anmodning om, at disse breve skal sendes videre til den bruger, der bedriver ulovlig fildeling eller kopiering.

Faktisk modtager netudbyderne meget store mængder af disse breve hver eneste uge.

Det skriver siden TorrentFreak.

Posten når sjældent frem

Trusselsbrevene indeholder en verbal lussing og et forslag om et forlig.

Forliget går ud på, at brugeren betaler en pengesum til rettighedshaveren som en slags plaster på såret for ugerningerne.

Nu har CEG TEK så fremlangt antallet af de breve, der sendes ud, og det har fået flere til at løfte et øjenbryn.

De fortæller nemlig, at der udsendes 1,1 millioner breve hver eneste uge til de cirka 3.500 internetudbydere, der er i USA.

Læs også: Pirat efter bøde på 55 millioner: I har smadret mit liv

På trods af de enorme postbunker så når de færreste dog frem til modtageren.

Det har nemlig vist sig, at det kun er omkring ti procent af de 3.500 netudbydere, der sender brevene videre. Og af de ti procent er det ikke alle, der sender brevet i dets helhed.

Blandt andet fjerner net-giganten Comcast den del af indholdet, der omhandler et forlig mellem de to parter.

Læs også:

Filmpirat får millionbøde klasket i nakken af Nordisk Film

Kina: Stop af XP-support betyder mere kriminalitet

Danske myndigheder vil have fingrene i svensk pirat

Overblik: Det store CPR-hack - så alvorligt er det

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S