Hov - pludselig kan du alligevel købe Apples længe ventede hovedtelefoner

Trods meldinger om det modsatte bliver Apple AirPod-hovedtelefoner lige akkurat klar til julehandlen.

Artikel top billede

I går proklamerede vi her på Computerworld at Apples længeventede hovedtelefoner AirPods ikke ville blive klar til julehandlen.

Men nu kan Apple i en pressemeddelelse meddele, at de trådløse hovedtelefoner nu er sat til salg på Apples hjemmeside i USA såvel som i Danmark.

Her på Computerworld har vi allerede forudbestilt vores eksemplar, der efter planen bliver leveret 20. december.

Det bliver således et kapløb med tiden, hvis du planlægger at forære hovedtelefonerne i julegave.

Læs også: De 10 vigtigste nyheder fra Apples store iPhone 7-præsentation

Blev lanceret med iPhone 7

Apple lancerede hovedtelefonerne i forbindelse med lanceringen af iPhone 7.

I den forbindelse lød det fra Apple, at AirPods vil blive sat til salg i oktober, men efterfølgende måtte Apple meddele at hovedtelefonerne ville blive forsinket.

Tidligere på ugen hævdede den amerikanske avis Wall Street Journal dog, at Apples AirPods ikke ville nå at blive klar til julehandlen. Angiveligt på grund af problemer med den trådløse forbindelse.

Men nu ser det altså alligevel ud til, at Apple lige præcis når at få hovedtelefonerne klar til julehandlen.

Læs også: 
Apple opgiver: Nye trådløse hovedtelefoner bliver ikke klar til før jul

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job