Hov - pludselig kan du alligevel købe Apples længe ventede hovedtelefoner

Trods meldinger om det modsatte bliver Apple AirPod-hovedtelefoner lige akkurat klar til julehandlen.

Artikel top billede

I går proklamerede vi her på Computerworld at Apples længeventede hovedtelefoner AirPods ikke ville blive klar til julehandlen.

Men nu kan Apple i en pressemeddelelse meddele, at de trådløse hovedtelefoner nu er sat til salg på Apples hjemmeside i USA såvel som i Danmark.

Her på Computerworld har vi allerede forudbestilt vores eksemplar, der efter planen bliver leveret 20. december.

Det bliver således et kapløb med tiden, hvis du planlægger at forære hovedtelefonerne i julegave.

Læs også: De 10 vigtigste nyheder fra Apples store iPhone 7-præsentation

Blev lanceret med iPhone 7

Apple lancerede hovedtelefonerne i forbindelse med lanceringen af iPhone 7.

I den forbindelse lød det fra Apple, at AirPods vil blive sat til salg i oktober, men efterfølgende måtte Apple meddele at hovedtelefonerne ville blive forsinket.

Tidligere på ugen hævdede den amerikanske avis Wall Street Journal dog, at Apples AirPods ikke ville nå at blive klar til julehandlen. Angiveligt på grund af problemer med den trådløse forbindelse.

Men nu ser det altså alligevel ud til, at Apple lige præcis når at få hovedtelefonerne klar til julehandlen.

Læs også: 
Apple opgiver: Nye trådløse hovedtelefoner bliver ikke klar til før jul

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS