Hov - pludselig kan du alligevel købe Apples længe ventede hovedtelefoner

Trods meldinger om det modsatte bliver Apple AirPod-hovedtelefoner lige akkurat klar til julehandlen.

Artikel top billede

I går proklamerede vi her på Computerworld at Apples længeventede hovedtelefoner AirPods ikke ville blive klar til julehandlen.

Men nu kan Apple i en pressemeddelelse meddele, at de trådløse hovedtelefoner nu er sat til salg på Apples hjemmeside i USA såvel som i Danmark.

Her på Computerworld har vi allerede forudbestilt vores eksemplar, der efter planen bliver leveret 20. december.

Det bliver således et kapløb med tiden, hvis du planlægger at forære hovedtelefonerne i julegave.

Læs også: De 10 vigtigste nyheder fra Apples store iPhone 7-præsentation

Blev lanceret med iPhone 7

Apple lancerede hovedtelefonerne i forbindelse med lanceringen af iPhone 7.

I den forbindelse lød det fra Apple, at AirPods vil blive sat til salg i oktober, men efterfølgende måtte Apple meddele at hovedtelefonerne ville blive forsinket.

Tidligere på ugen hævdede den amerikanske avis Wall Street Journal dog, at Apples AirPods ikke ville nå at blive klar til julehandlen. Angiveligt på grund af problemer med den trådløse forbindelse.

Men nu ser det altså alligevel ud til, at Apple lige præcis når at få hovedtelefonerne klar til julehandlen.

Læs også: 
Apple opgiver: Nye trådløse hovedtelefoner bliver ikke klar til før jul

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos