Apple opgiver: Nye trådløse hovedtelefoner bliver ikke klar til før jul

Apples trådløse headset når ikke at blive lanceret før jul. Grunden er ifølge Wall Street Journal kompleksiteten i den trådløse teknologi.

Artikel top billede

Opdateret: Apple har udsendt en besked om at høretelefonerne nu kommer til salg i deres butikker. Men også at de kommer i "begrænset omfang. Læs Apples besked her.

--

Apple dræbte audiostikket med lanceringen af selskabets iPhone 7 i september måned og præsenterede samtidig et trådløst alternativ: AirPods.

AirPods er to høretelefoner, der hver trådløst forbindes til en Apple-enhed. Allerede samme måned måtte Apple dog udskyde salget af de trådløse høretelefoner uden at oplyse en grund til hverken medier eller Apple-fans.

Grunden er ifølge Wall Street Journal  imidlertid, at teknologien bag AirPods er mere avanceret end det er tilfældet i almindelige, trådløse headsets.

AirPods to adskilte stykker har hver en Bluetooth-forbindelse til iPhonen, og de to signaler skal være perfekt synkroniserede, hvis ikke lyden skal forskydes og ødelægges. Det volder Apple problemer. 

Det er første gang siden iPhone 4, at Apple må udskyde en produktlancering. Den foreløbige lanceringsdato af AirPods hedder nu første kvartal 2017.

Læs også: Slip for kabler: Her er de 15 fedeste trådløse hovedtelefoner

Andre alternativer


Der findes dog andre alternativer, som du kan vælge i stedet, hvis du ikke vil vente på et sæt AirPods. Danske Jabra har udviklet sine Elite Sport, der også er to separate højttalere forbundet trådløst. 

Læs også: Test af Jabra Elite Sport: Det er fedt - men kan du leve med kompromisserne?

De er dyrere end AirPods, men kommer med en indbygget pulsmåler. Et andet alternativ kunne også være Samsungs IconX, der har plads til 4 gigabyte MP3-filer og kan bruges under vand til svømning, men som til gengæld kun har batteri til en time. 

Trådløse headsets er nu en støre økonomi end traditionelle, kablede headsets, og hvis du ikke har brug for at være total kabelløs fra øre til øre, kan du finde mange gode headsets.

Det kunne være B&O Plays H7, Libratones nye Q Adapt, eller Jabras Move. Du kan også overveje Solo3 fra det Apple-ejede Beats. 

Læs også: Test: B&O Plays nye trådløse headset spiller djævelsk godt

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,