Apple opgiver: Nye trådløse hovedtelefoner bliver ikke klar til før jul

Apples trådløse headset når ikke at blive lanceret før jul. Grunden er ifølge Wall Street Journal kompleksiteten i den trådløse teknologi.

Artikel top billede

Opdateret: Apple har udsendt en besked om at høretelefonerne nu kommer til salg i deres butikker. Men også at de kommer i "begrænset omfang. Læs Apples besked her.

--

Apple dræbte audiostikket med lanceringen af selskabets iPhone 7 i september måned og præsenterede samtidig et trådløst alternativ: AirPods.

AirPods er to høretelefoner, der hver trådløst forbindes til en Apple-enhed. Allerede samme måned måtte Apple dog udskyde salget af de trådløse høretelefoner uden at oplyse en grund til hverken medier eller Apple-fans.

Grunden er ifølge Wall Street Journal  imidlertid, at teknologien bag AirPods er mere avanceret end det er tilfældet i almindelige, trådløse headsets.

AirPods to adskilte stykker har hver en Bluetooth-forbindelse til iPhonen, og de to signaler skal være perfekt synkroniserede, hvis ikke lyden skal forskydes og ødelægges. Det volder Apple problemer. 

Det er første gang siden iPhone 4, at Apple må udskyde en produktlancering. Den foreløbige lanceringsdato af AirPods hedder nu første kvartal 2017.

Læs også: Slip for kabler: Her er de 15 fedeste trådløse hovedtelefoner

Andre alternativer


Der findes dog andre alternativer, som du kan vælge i stedet, hvis du ikke vil vente på et sæt AirPods. Danske Jabra har udviklet sine Elite Sport, der også er to separate højttalere forbundet trådløst. 

Læs også: Test af Jabra Elite Sport: Det er fedt - men kan du leve med kompromisserne?

De er dyrere end AirPods, men kommer med en indbygget pulsmåler. Et andet alternativ kunne også være Samsungs IconX, der har plads til 4 gigabyte MP3-filer og kan bruges under vand til svømning, men som til gengæld kun har batteri til en time. 

Trådløse headsets er nu en støre økonomi end traditionelle, kablede headsets, og hvis du ikke har brug for at være total kabelløs fra øre til øre, kan du finde mange gode headsets.

Det kunne være B&O Plays H7, Libratones nye Q Adapt, eller Jabras Move. Du kan også overveje Solo3 fra det Apple-ejede Beats. 

Læs også: Test: B&O Plays nye trådløse headset spiller djævelsk godt

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S