Apple opgiver: Nye trådløse hovedtelefoner bliver ikke klar til før jul

Apples trådløse headset når ikke at blive lanceret før jul. Grunden er ifølge Wall Street Journal kompleksiteten i den trådløse teknologi.

Artikel top billede

Opdateret: Apple har udsendt en besked om at høretelefonerne nu kommer til salg i deres butikker. Men også at de kommer i "begrænset omfang. Læs Apples besked her.

--

Apple dræbte audiostikket med lanceringen af selskabets iPhone 7 i september måned og præsenterede samtidig et trådløst alternativ: AirPods.

AirPods er to høretelefoner, der hver trådløst forbindes til en Apple-enhed. Allerede samme måned måtte Apple dog udskyde salget af de trådløse høretelefoner uden at oplyse en grund til hverken medier eller Apple-fans.

Grunden er ifølge Wall Street Journal  imidlertid, at teknologien bag AirPods er mere avanceret end det er tilfældet i almindelige, trådløse headsets.

AirPods to adskilte stykker har hver en Bluetooth-forbindelse til iPhonen, og de to signaler skal være perfekt synkroniserede, hvis ikke lyden skal forskydes og ødelægges. Det volder Apple problemer. 

Det er første gang siden iPhone 4, at Apple må udskyde en produktlancering. Den foreløbige lanceringsdato af AirPods hedder nu første kvartal 2017.

Læs også: Slip for kabler: Her er de 15 fedeste trådløse hovedtelefoner

Andre alternativer

Der findes dog andre alternativer, som du kan vælge i stedet, hvis du ikke vil vente på et sæt AirPods. Danske Jabra har udviklet sine Elite Sport, der også er to separate højttalere forbundet trådløst. 

Læs også: Test af Jabra Elite Sport: Det er fedt - men kan du leve med kompromisserne?

De er dyrere end AirPods, men kommer med en indbygget pulsmåler. Et andet alternativ kunne også være Samsungs IconX, der har plads til 4 gigabyte MP3-filer og kan bruges under vand til svømning, men som til gengæld kun har batteri til en time. 

Trådløse headsets er nu en støre økonomi end traditionelle, kablede headsets, og hvis du ikke har brug for at være total kabelløs fra øre til øre, kan du finde mange gode headsets.

Det kunne være B&O Plays H7, Libratones nye Q Adapt, eller Jabras Move. Du kan også overveje Solo3 fra det Apple-ejede Beats. 

Læs også: Test: B&O Plays nye trådløse headset spiller djævelsk godt

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos