Rabat eller retssag: Yahoo-køber vil presse købspris på 32 milliarder ned efter hackingskandaler

Rabatter eller retssag lyder budskabet fra Verizon til Yahoo bag lukkede døre, efter en hel stribe sikkerhedsskandaler er rullet ind over Yahoo i den senere tid.

Artikel top billede

It-selskabet Yahoos mere end en milliard brugere har været igennem et stormombrust 2016.

I september kom det frem, at en halv milliard Yahoo-konti var blevet hacket.

Siden lød det, at it-selskabet havde arbejdet tæt sammen med amerikanske myndigheder om scanning af brugernes mails, og i denne uge var nyheden så, at over en milliard Yahoo-mails var blevet kompromitterede tilbage i 2013.

Læs også: Advarsel: Tusindvis af danskere kan være ramt af gigantisk Yahoo-hack

Den seneste hackerafsløring af, hvad der formodes at være verdens største hackerangreb nogensinde, fik Yahoo-aktien til at falde med seks procent.

Midt i alle sikkerhedsbristerne er Yahoo ved at blive solgt til den amerikanske telegigant Verizon, som nu forlanger en klækkelig rabat i opkøbet, som har et prisskilt på 32 milliarder kroner.

Det fortæller flere kilder til businessmagasinet Fortune.

Verizon truer med retssag

Ifølge kilderne forventes det, at Verizon fortsat vil købe Yahoo, men det skal ske under andre betingelser, end de to parter først var blevet enige om, inden sikkerhedsskandalerne rullede.

Officielt er tonen nogenlunde neutral, efter Verizon i denne uge har kommenteret det seneste store hackerangreb.

Her lyder det, at teleselskabet vurderer konsekvenserne af "den nyeste udvikling, før vi drager endelige konklusioner".

Bag de lukkede døre omkring handlen bliver en retssag brugt som pression til at hakke priserne ned for det hackerramte internetselskab, fortæller kilder tæt på forhandlingerne til Fortune.

Yahoo forventer officielt, at handlen bliver gennemført som planlagt, efter selskabet i længere tid har ledt med lys og lygte efter en køber af det engang så indflydelsesrige internetselskab.

Oveni købsforhandlingerne bag lukkede døre med Verizon kan Yahoo se frem til flere retssager i blandt andet massesøgsmål fra selskabets aktionærer ovenpå, hvad der umiddelbart må betegnes som svage sikkerhedsprocedurer hos Yahoo.

Ved efterårets store sikkerhedsbrist med en halv milliard hackede mail-konti var Verizon også ude at forlange rabatter for Yahoo-købet, hvilket du kan læse mere om her: Overtagelse af Yahoo risikerer at gå helt i vasken

Læs også:

Advarsel: Tusindvis af danskere kan være ramt af gigantisk Yahoo-hack

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job