Fastnettelefonens dramatiske deroute: Så få danske fastnet-telefoner findes der i dag

Du er efterhånden lidt af et unikum, hvis du stadig har en fastnettelefon stående i hjemmet. Se den dramatiske danske fastnet-deroute i tal.

Artikel top billede

Den gode gamle fastnettelefon, der i årtier prydede mange danske dagligstuer, er efterhånden ved at være lidt af en museumsgenstand.

Sådan tænker formentlig mange af Computerworlds tech-kyndige læsere og ikke mindst de yngre danskere, der er vokset op med mobiltelefonen i hånden.

Men hvor mange danske fastnet-abonnementer findes der rent faktisk her i 2016 - godt og vel 140 år efter, at Alexander Graham Bell var en af de afgørende personer bag telefonens opfindelse?

De fleste er nok godt klar over, at fastnettelefonen i takt med mobilernes fremmarch har været ramt af lidt af dramatisk deroute - men hvor langt er den fra at uddø helt?

100.000 færre på blot et år 
Energistyrelsens seneste telestatistik, der netop er udkommet, giver et indblik i situationen for den kære gamle fastnettelefon.

"Den faldende tendens i fastnetabonnementerne fortsætter. Det gælder for alle teknologier; IP-, PSTN- og ISDN-teknologien," lyder det indledningsvist.

"Fra første halvår 2015 til første halvår 2016 har der været et kraftigt fald i PSTN-telefoniabonnementer på op mod 100.000. Dermed er antallet af PSTN-abonnementer mere end halveret de seneste fem år," lyder det videre.

Læs også: Danskernes sms-forbrug er i frit fald: Antallet af sms'er er mere end halveret på få år

Energistyrelsen bemærker samtidig, at antallet af IP-telefoni-abonnementer også falder, men at taletrafikken på IP-telefoni faktisk er steget med omkring 10 procent det seneste år.

"Modsat for taletrafikken på PSTN/ISDN som fortsætter med at falde og nåede i første halvår 2016 ned på 722 millioner minutter," oplyses det.

Her er udviklingen

Computerworld har dykket lidt ned i de bagvedliggende data for fastnettelefonens udbredelse i Danmark.

Set over en årrække tegner der sig et klart billede af, at den gammeldags telefon har kurs mod historiebøger.

Men den findes trods alt stadig i en hel del danske hjem.

Der var i første halvår 2016 524.672 PSTN-abonnementer i Danmark, mens der var 38.966 ISDN-abonnementer.

Selvom det måske lyder af relativt mange, så er faldet over de seneste par år ganske voldsomt.

Eksempelvis var der i andet halvår 2013 829.156 PSTN-abonnementer, mens der var 74.556 ISDN-abonnementer.

Lægger man PSTN og ISDN sammen, er der nu 563.638 abonnementer ifølge Energistyrelsen. Til sammenligning er der 872.976 IP-telefoni-abonnementer.

Det er suverænt TDC, der står for den største del af de ialt 1.436.614 PSTN/ISDN/IP-telefoni-abonnementer, idet TDC har 921.024 af disse. Nummer to på listen, Stofa, har 84.913.

For 10 år siden så det sådan ud

En anden måde at gøre fastnet-udviklingen op på er ved at se på antallet af abonnementlinjer.

Her er der i dag 735.613, når man lægger traditionel PSTN og de forskellige IDSN-løsninger sammen.

Læs også: Danskerne går data-amok på mobilnettet: Voldsom stigning i datatrafikken

Hvis vi springer et årti tilbage til første halvår 2006, var der ifølge Energistyrelsens data 3.347.877 abonnementlinjer.

Der var dermed over fire gange så mange fastnet-abonnementlinjer for 10 år siden, som der er i dag, hvis vi alene kigger på PSTN og ISDN.

Mobiltelefonerne har i samme periode haft den stik modsatte udvikling.

Der er i dag over syv millioner mobilabonnementer med tale i Danmark.

Tæller man også taletidskort og de dedikerede mobil-dataabonnementer med, nærmer vi os 8,4 millioner abonnementer i Danmark.

Mere om den nye telestatistik:

Danskernes sms-forbrug er i frit fald: Antallet af sms'er er mere end halveret på få år

Bredbånd med kabel eller over mobilnettet? Sådan ser danskernes data-forbrug ud

Danskerne går data-amok på mobilnettet: Voldsom stigning i datatrafikken

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg