Microsofts månedlige sikkerhedsopdatering den mindste i mands minde: Hvor blev alle hullerne af?

Interview: Microsoft har på årets første Patch Tuesday udsendt blot fire sikkerhedsbulletiner til lukning af kritisk hul i blandt andet Edge-browseren. Her forklarer Microsoft, hvorfor sikkerhedsopdateringen i denne omgang er så lille.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Traditionen tro har it-giganten udsendt sikkerhedsopdateringer til sine populære software-programmer anden tirsdag i måneden, og januar 2017 er ingen undtagelse.

Normalvis kræver antallet af månedlige sikkerhedsopdateringer fra Microsoft minimum to hænder at tælle, men denne gang kræver det blot fire fingre.

Ud af de fire unikke sikkerhedsbulletiner er to angivet som kritiske, og det gælder fejlrettelser til blandt andet Edge-browseren.

Du finder sikkerhedsopdateringerne fra Microsoft her.

Hvorfor så få opdateringer?

Angående det relativt lille antal sikkerhedsbulletiner fra Microsoft i denne omgang, forklarer selskabets danske sikkerhedschef, Ole Kjeldsen, at det skyldes en blanding af tilfældigheder og ny sikkerhedsstrategi fra Microsoft.

Den nye sikkerhedsstrategi omhandler blandt andet, at Microsoft løbende vil udsende kritiske opdateringer til Windows 10, så man ikke skal vente potentielt op mod en måned, før man kan få lappet sit system.

"Dermed ikke sagt, at Patch Tuesday forsvinder, for der er en klar plan for det, men det er klart, at de kritiske opdateringer løbende skal sendes ud," siger Ole Kjeldsen fra Microsoft og fortsætter:

"Nogle gange vil de løbende opdateringer have en stor, afsmittende effekt på antallet af sikkerhedsløsningerne i Patch Tuesday, og nogle gange vil effekten være mindre," fortsætter han.

Læs også:
Microsoft følger i Googles fodspor: Dropper Flash med smart finte i Edge-browseren

Ole Kjeldsen om 2017: Danmark SKAL lykkes med at blive klar til persondataforordningen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS