Microsofts månedlige sikkerhedsopdatering den mindste i mands minde: Hvor blev alle hullerne af?

Interview: Microsoft har på årets første Patch Tuesday udsendt blot fire sikkerhedsbulletiner til lukning af kritisk hul i blandt andet Edge-browseren. Her forklarer Microsoft, hvorfor sikkerhedsopdateringen i denne omgang er så lille.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Traditionen tro har it-giganten udsendt sikkerhedsopdateringer til sine populære software-programmer anden tirsdag i måneden, og januar 2017 er ingen undtagelse.

Normalvis kræver antallet af månedlige sikkerhedsopdateringer fra Microsoft minimum to hænder at tælle, men denne gang kræver det blot fire fingre.

Ud af de fire unikke sikkerhedsbulletiner er to angivet som kritiske, og det gælder fejlrettelser til blandt andet Edge-browseren.

Du finder sikkerhedsopdateringerne fra Microsoft her.

Hvorfor så få opdateringer?

Angående det relativt lille antal sikkerhedsbulletiner fra Microsoft i denne omgang, forklarer selskabets danske sikkerhedschef, Ole Kjeldsen, at det skyldes en blanding af tilfældigheder og ny sikkerhedsstrategi fra Microsoft.

Den nye sikkerhedsstrategi omhandler blandt andet, at Microsoft løbende vil udsende kritiske opdateringer til Windows 10, så man ikke skal vente potentielt op mod en måned, før man kan få lappet sit system.

"Dermed ikke sagt, at Patch Tuesday forsvinder, for der er en klar plan for det, men det er klart, at de kritiske opdateringer løbende skal sendes ud," siger Ole Kjeldsen fra Microsoft og fortsætter:

"Nogle gange vil de løbende opdateringer have en stor, afsmittende effekt på antallet af sikkerhedsløsningerne i Patch Tuesday, og nogle gange vil effekten være mindre," fortsætter han.

Læs også:
Microsoft følger i Googles fodspor: Dropper Flash med smart finte i Edge-browseren

Ole Kjeldsen om 2017: Danmark SKAL lykkes med at blive klar til persondataforordningen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS