Microsofts månedlige sikkerhedsopdatering den mindste i mands minde: Hvor blev alle hullerne af?

Interview: Microsoft har på årets første Patch Tuesday udsendt blot fire sikkerhedsbulletiner til lukning af kritisk hul i blandt andet Edge-browseren. Her forklarer Microsoft, hvorfor sikkerhedsopdateringen i denne omgang er så lille.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Traditionen tro har it-giganten udsendt sikkerhedsopdateringer til sine populære software-programmer anden tirsdag i måneden, og januar 2017 er ingen undtagelse.

Normalvis kræver antallet af månedlige sikkerhedsopdateringer fra Microsoft minimum to hænder at tælle, men denne gang kræver det blot fire fingre.

Ud af de fire unikke sikkerhedsbulletiner er to angivet som kritiske, og det gælder fejlrettelser til blandt andet Edge-browseren.

Du finder sikkerhedsopdateringerne fra Microsoft her.

Hvorfor så få opdateringer?

Angående det relativt lille antal sikkerhedsbulletiner fra Microsoft i denne omgang, forklarer selskabets danske sikkerhedschef, Ole Kjeldsen, at det skyldes en blanding af tilfældigheder og ny sikkerhedsstrategi fra Microsoft.

Den nye sikkerhedsstrategi omhandler blandt andet, at Microsoft løbende vil udsende kritiske opdateringer til Windows 10, så man ikke skal vente potentielt op mod en måned, før man kan få lappet sit system.

"Dermed ikke sagt, at Patch Tuesday forsvinder, for der er en klar plan for det, men det er klart, at de kritiske opdateringer løbende skal sendes ud," siger Ole Kjeldsen fra Microsoft og fortsætter:

"Nogle gange vil de løbende opdateringer have en stor, afsmittende effekt på antallet af sikkerhedsløsningerne i Patch Tuesday, og nogle gange vil effekten være mindre," fortsætter han.

Læs også:
Microsoft følger i Googles fodspor: Dropper Flash med smart finte i Edge-browseren

Ole Kjeldsen om 2017: Danmark SKAL lykkes med at blive klar til persondataforordningen

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,