Topmøde i Davos: Hvad gør vi med 'Industri 4.0'? Menneskeheden har ikke været igennem noget så omfattende før

Den digitale transformation er blandt de vigtigste emner, når verdens tungeste politikere og industri-folk mødes i Davos i Schweiz.

Artikel top billede

Den digitale transformation af industri og erhvervsliv står højt på dagsordenen, når en række af verdens mest magtfulde politikere og erhvervsfolk i denne uge mødes i Davos i Schweiz til det store World Economic Forum.

Faktisk er det lige før, at World Economic Forum i år mest af alt ligner en teknologi-konference.

Top-mødet begynder 17. januar og var i alt tre dage. En stor del af panel-diskussionerne handler om de konsekvenser, som den digitale revolution vil få på økonomi, samfund og erhvervsliv.

De handler blandt andet om, hvordan vi bedst muligt forbereder os, hvad konsekvenserne bliver for arbejdsmarkedet, hvordan indkomsterne bliver ramt, om kunstig intelligens, fremtidens krigsførelse, cyberkriminalitet, selvkørende biler, fintech og fake news.

World Economic Forum har endda dedikeret en hel hjemmeside til den fjerde industrielle revolution.

"Vi står ved indgangen til en teknologisk revolution, der grundlæggende vil ændre de måder, som vi lever på, arbejder på og relaterer til hinanden på. I omfang, rækkevide og kompleksitet vil denne transformation blive ulig noget, som menneskeheden har oplevet før," hedder det fra World Economic Forum.

Du kan se den særlige hjemmeside her: The fourth industrial revolution: What it means and how to respond.

Davos-topmødet er kendt for at være det årlige samlingssted for verdens mest magtfulde mennesker.

På deltagerlisten er hele rækken af tungeste it-folk i verden. De tæller Marc Benioff (Salesforce), Bill Gates og Satya Nadella (Microsoft), Jack Ma (Alibaba), Bill McDermott (SAP), Chuck Robbins (Cisco), Ginni Rometty (IBM), Sheryl Sandberg (Facebook), Vishal Sikka (Infosys), Meg Whitman (Hewlett Packard Enterprise) og mange andre.

Læs også: Disse job er mest i risikozonen: Vil næsten helt sikkert blive erstattet af it-systemer inden for de kommende år

'Industri 4.0'

'Industri 4.0' er betegnelsen for denne fundamentale transformation, som virksomheder, organisationer og samfund gennemgår i disse år, hvor processer, arbejdsgange og lignende i meget stor stil ændres og reformuleres efter digitale principper.

Computerworld har skrevet om den digitale transformation i flere år, men udviklingen og dens konsekvenser er for alvor kommet på den politiske dagsorden, efter 'Industri 4.0' var et af hovedemnerne på det årlige topmøde i Davos i Schweiz for et lille år siden.

De helt store fundamentale udviklings-spring er tidligere (ret forenklet) kommet med:

1) Indførelsen af (damp)-motorer som en stærkt produktivititets-fremmende afløser til heste-kræfter.

2) Indførelsen af masseproduktion som stærkt produktivitets-fremmende afløser for håndbyggede produkter.

3) Indførelsen af elektronik og computere som produktivitets-fremmende afløsere for eksempelvis hovedregnende bogholdere og tykke regnskabsbøger.

og nu er vi altså ved nummer fire, som er:

4) Indførelsen af sammenhængende, intelligente og selv-lærende it-systemer som afløser for mandskab i en lang række funktioner.

Virksomheder, der af den ene eller den anden grund ikke formår at komme med på bølgen og udnytte de enorme muligheder for effektivisering, produktivitetsforbedring og optimering af blandt andet kundeforhold, risikerer her i løbet af ganske få år at gå til grunde og blive løbet over ende af konkurrenterne, som forstår at udnytte de nye fordele.

I sommer fortalte den danske professor Carsten Sørensen om, at den digitale transformation faktisk udfordrer hele den middeklasse, som alle lande i Vesten er afhængig af.

For med digitaliseringen vil mange af de klassiske middelklasse-job blive udfordret af computere og it-systemer.

Det kan du læse mere om her: Se årets bedste foredrag om it: Derfor er de digitale tjenester (måske) ikke så fantastiske alligevel.

Læs også:

Sådan undgår du at miste dit job til et it-system eller en robot

Danmarks nye regering: It og den store digitale omstilling bliver et gennemgående tema i arbejdet - her er it-planerne

Her får man den højeste løn i den danske it-branche

Mangler du kvalificeret arbejdskraft? Her er en (måske) oplagt løsning

Kom så Danmark!! Udviklingen er et nødvendigt onde - nu gælder det om at få det bedste ud af den

Eksperterne siger at dit job vil forsvinde fra jordens overflade - men deres spådomme kan være helt i skoven

Tusindvis af danske job vil forsvinde - regeringens løsning er endnu et råd: "Er det ikke den slags, man gør, når man ikke rigtigt ved, hvad man ellers skal gøre?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S