Se årets bedste foredrag om it: Derfor er de digitale tjenester (måske) ikke så fantastiske alligevel

10 procent af os kommer til at være jagede af arbejdsgiverne, mens 90 procent kommer til at jagte et fast job. Og du kan ikke drive konsulentarbejde uden en happy ending. Det er bare et par af pointerne fra det bedste it-foredrag, som du kommer til at høre i år.

Det er måske årets bedste it-foredrag, som du kan afspille direkte her øverst i artiklen. 

Og det er på trods af, at professor Carsten Sørensen ikke taler om teknologi. I hvert fald ikke direkte. 

I stedet taler han om, hvad teknologien vil forandre, når det kommer til dit arbejde og vores fælles samfund. 

Carsten Sørensens budskab er, at den digitale udvikling er fantastisk. Men at der også er en klar bagside. 

For mens it og teknologi gør os mere effektive, så plejer det at betyde betyde vækst i lønninger. Men i stedet er der stagnation mange steder.

Og det kan blive meget værre. For som Carsten Sørensen siger i foredraget: 

"Når alting bliver gratis, hvorfor skal nogen så betale dig?"

Samtidig forklarer professoren, som blandt andet har arbejdet for Microsoft og Google, at der fremover nok kun er ét sikkert karrierevalg: At arve penge. 

Men du skal også se det underholdende og eftertænksomme foredrag fordi Carsten Sørensen også kommer ind på: 

- At der også er en løsning, hvor vi alle sammen lever af at lave aromaterapi, krystalhealing eller arbejder som klovne.

- Hvorfor du ikke kan lave konsulentarbejde uden en happy ending.

- Hvorfor bedre teknologi ikke betød bedre jobs for heste.  

- Hvorfor fremtiden betyder, at der er 10 procent af arbejdsstyrken, som vil blive jagtet for en høj hyre. Og så er der 90 procent, som kommer til at løbe rundt for at få eller at fastholde et fuldtidsjob.

- Hvorfor det er bekymrende, at der er ikke er en eneste europæisk platform med styrke ud over måske Spotify.

- Hvorfor folk med et gennemsnitligt job, en gennemsnitlig uddannelse og en gennemsnitlig intelligens har et problem.

- Hvorfor Uber tog til den amerikanske elite-universitet Stanford, kiggede på deres automatikafdeling - og hyrede alle deres forskere.

Carsten Sørensen, som talte til Computerworld Summit 2016. Du kan allerede nu booke din gratis plads på Summit 2017.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura