Se årets bedste foredrag om it: Derfor er de digitale tjenester (måske) ikke så fantastiske alligevel

10 procent af os kommer til at være jagede af arbejdsgiverne, mens 90 procent kommer til at jagte et fast job. Og du kan ikke drive konsulentarbejde uden en happy ending. Det er bare et par af pointerne fra det bedste it-foredrag, som du kommer til at høre i år.

Det er måske årets bedste it-foredrag, som du kan afspille direkte her øverst i artiklen. 

Og det er på trods af, at professor Carsten Sørensen ikke taler om teknologi. I hvert fald ikke direkte. 

I stedet taler han om, hvad teknologien vil forandre, når det kommer til dit arbejde og vores fælles samfund. 

Carsten Sørensens budskab er, at den digitale udvikling er fantastisk. Men at der også er en klar bagside. 

For mens it og teknologi gør os mere effektive, så plejer det at betyde betyde vækst i lønninger. Men i stedet er der stagnation mange steder.

Og det kan blive meget værre. For som Carsten Sørensen siger i foredraget: 

"Når alting bliver gratis, hvorfor skal nogen så betale dig?"

Samtidig forklarer professoren, som blandt andet har arbejdet for Microsoft og Google, at der fremover nok kun er ét sikkert karrierevalg: At arve penge. 

Men du skal også se det underholdende og eftertænksomme foredrag fordi Carsten Sørensen også kommer ind på: 

- At der også er en løsning, hvor vi alle sammen lever af at lave aromaterapi, krystalhealing eller arbejder som klovne.

- Hvorfor du ikke kan lave konsulentarbejde uden en happy ending.

- Hvorfor bedre teknologi ikke betød bedre jobs for heste.  

- Hvorfor fremtiden betyder, at der er 10 procent af arbejdsstyrken, som vil blive jagtet for en høj hyre. Og så er der 90 procent, som kommer til at løbe rundt for at få eller at fastholde et fuldtidsjob.

- Hvorfor det er bekymrende, at der er ikke er en eneste europæisk platform med styrke ud over måske Spotify.

- Hvorfor folk med et gennemsnitligt job, en gennemsnitlig uddannelse og en gennemsnitlig intelligens har et problem.

- Hvorfor Uber tog til den amerikanske elite-universitet Stanford, kiggede på deres automatikafdeling - og hyrede alle deres forskere.

Carsten Sørensen, som talte til Computerworld Summit 2016. Du kan allerede nu booke din gratis plads på Summit 2017.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    IT-Infrastruktur systemadministrator

    Region Sjælland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S