Tidligere dansk Telia-direktør får international toppost: Bliver CEO i teleselskab med 3,7 millioner kunder

Den tidligere administrerende direktør i Telia i Danmark, Søren Abildgaard, skal nu stå i spidsen for T-Mobile i Holland.

Artikel top billede

I efteråret 2015 stoppede Søren Abildgaard som administrerende direktør i Telia i Danmark for i stedet at blive chief commercial officer i Telias svenske hovedkoncern, TeliaSonera.

Nu har Søren Abildgaard fået en ny international toppost, idet han bliver administrerende direktør i T-Mobile i Holland.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra selskabet, at Søren Abildgaard begynder i det nye job den 1. februar.

"Jeg glæder mig til at arbejde sammen med medarbejdere, kunder og samarbejdspartnere og til at udvikle T-Mobile som en førende og markant teleudbyder på det hollandske marked," udtaler Søren Abildgaard selv i pressemeddelelsen.

T-Mobile i Holland har omkring 3,7 millioner kunder og havde i 2015 en omsætning på 1,4 milliarder euro - omkring 10,4 milliarder kroner. Virksomheden har 1.500 ansatte.

Stod i spidsen for fusion, der aldrig blev til noget

Søren Abildgaard stod i spidsen for den danske del af Telia i omkring fem år, før han blev chief commercial officer for TeliaSonera Group.

Han stoppede i Telia Danmark blot få uger efter, at Telias og Telenors stort anlagte fusion kollapsede på grund af særlige krav fra EU's side.

Søren Abildgaard var ellers blevet udnævnt til en af tre topchefer, der skulle være med til at bringe den nye danske telegigant til verden, men den mission endte altså som bekendt med ikke at blive realiseret.

Søren Abildgaard blev trods den kollapsede fusion tildelt topstillingen i moderselskabet i Sverige. 

Søren Abildgaard er i dag 48 år.

Læs også: Telias administrerende direktør stopper - afløseren er udnævnt

"Vi arbejdede benhårdt på fusionen lige til i går - indtil meddelelsen kom"

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S