Er dette den nye Surface Phone? Microsoft tager patent på en sammenklappelig smartphone

Et netop godkendt patent peger på, at Microsoft tænker i at bygge en sammenklappelig smartphone.

Artikel top billede

Endnu en dag, endnu et Surface Phone-rygte.

Ifølge et nyt patent, der blev godkendt i USA tirsdag, har Microsoft haft drømme om at bygge en sammenklappelig computerenhed i stil med en smartphone.

Allerede i 2009 fremviste Microsoft et konceptprodukt kaldet Courier, der senere blev skrottet.

Patentet viser imidlertid, at Microsoft dengang ikke helt kunne glemme tanken om en sammenklappelig smartphone med en stor touchskærm.

Mange medier har allerede udråbt telefonen på skitserne som en kommende Surface Phone.

Det støttes op af en kommentar fra Microsofts Windows-chef, Terry Myerson, der har udtalt, at en potentiel, hypotetisk Surface Phone i højere grad vil være en mobil-forbundet enhed end en telefon. 

Dog er der et enkelt men: Patentet blev ansøgt i 2014, hvor Microsofts Windows Phone-situation var en helt anden.

Dengang var drømmene om et verdensherredømme med Windows Phone 8 endnu ikke slået i gulvet, hvorimod Microsoft i dag har en global markedsandel på under en procent.

Er faktisk ikke utænkeligt

Patentet er et såkaldt bredt patent, og derfor behøver det ikke nødvendigvis betyde, at vi en dag ser en smartphone/enhed/kald det hvad du vil fra Microsoft med en skærm, der kan foldes sammen.

Læs også: Lenovos vilde fremtidstelefon kan bøjes om dit håndled

Dog er tanken om en sammenklappelig smartphone med touchskærm ikke så absurd igen.

Lenovo overraskede sidste år ved Tech World-messen i 2016 med to smartphone-prototyper med bøjelig skærme, heraf den ene, der i høj grad fungerede på samme måde som Microsoft forestiller det sig i sit nye patent.

Formålet er at have en telefon i almindelig smartphonestørrelse, men som kan foldes ud til at have en størrelse som en mindre tablet.

Også LG og Samsung har fremvist bøjelige skærme de sidste par år ved CES-messen, og rygterne peger på, at begge selskaber inden 2018 vil have lanceret mindst en smartphone med en sammenklappelig eller bøjelig touchskærm.

Læs også: Samsung bygger old-school folde-smartphone med 4K-skærm

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura