Opkøbsplaner rumler: Telia på vej til at købe TDC

Telia kan være på vej til at forsøge købe TDC, skriver svensk avis.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Telia vil inden længe forsøge at købe TDC, skriver den svenske erhvervsavis Dagens Industri, som henviser til unavngivne kilder.

Der vil i givet fald blive tale om det største køb, der nogensinde er blevet gennemført af et børsnoteret selskab i Sverige.

Telia er den største televirksomhed i Norden. Alligevel vil en overtagelse af TDC suge veksler på virksomheden, da TDC for tiden har en markedsværdi i omegnen af 30 milliarder kroner.

Skal Telia kunne lægge et beløb af denne størrelse på bordet, vil det kræve en aktie-emmission.

Den svenske stat ejer 37,5 procent af Telia og er dermed største aktionær. Ifølge Dagens Industri er det uklart, hvordan den svenske stat stiller sig i forbindelse med planerne, der er udsprunget af Telias direktion.

Herhjemme er Telia tredjestørst efter TDC og Telenor. Selskabet mener, at profitabiliteten i Danmark er for lav, skriver den svenske avis.

Og derfor ser det nu ifølge topchef Johan Dennelind på 'forskellige løsninger.'

Ifølge Dagens Industri overvejer TDC som et modsvar at forsøge at købe det svenske bredbåndsfirma Com Hem, som har en solid markedsposition på det svenske marked.

Køber TDC Com Hem vil det meget vel kunne blokere for Telias planer, da Telia i kombination med Com Hem vil få en for dominerende position på det svenske marked til at de svenske konkurrencemyndigheder vil kunne godkende købet.

Der var også i fjor rygter fremme om, at Telia overvejede at købe TDC.

Disse planer blev imidlertid angiveligt dengang annulleret, da Telia i stedet købte norske Phonero.

Det kan du læse mere om her: Telia køber norsk mobilfirma for milliarder: Planer om at købe TDC løber ud i sandet.

Telia var desuden meget tæt på at fusionere med Telenor for halvandet år siden, hvilket ville kunne have skabt en nordisk storspilller.

Dengang gik planerne dog i vasken efter indblanding fra EU.

Det kan du læse mere om her: TDC om kikset Telia-Telenor-fusion: EU har stillet skrappe krav

Beslutningen om at annullere fusionen ramte især TDC, vurderede analytiker i Sydbank, Morten Imsgaard, dengang, hvilket du kan læse mere om her: Droppet Telia/Telenor-fusion vil ramme TDC hårdt, men er en kæmpefordel for 3.

TDC solgte sidst eår hele den svenske forretning fra for 2,3 milliarder danske kroner til svenske Tele2.

TDC pegede dengang på, at frasalget afsluttede den strategiske gennemgang af selskabet, der viste, at 'Tele2 er en bedre, langsigtet ejer af TDC Sverige, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC-ejerskab," som det hed.

Der var også i sommeren 2016 rygter fremme om, at TDC var ved at blive solgt, men dette afviste selskabet dog blankt.

Det kan du læse mere om her: TDC skyder vildt salgsrygte ned: Vi bliver ikke solgt i denne omgang

Læs også:

Efter mistanke om monopol-misbrug: Telenor står til bøde på trekvart milliarder kroner

Telia køber norsk mobilfirma for milliarder - planer om at købe TDC løber ud i sandet

Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

TDC om kikset Telia-Telenor-fusion: EU har stillet skrappe krav

Hårde slankekure har ramt de danske teleselskaber: Sådan trimmes TDC og Telenor

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S