Region Syddanmark ophæver kæmpekontrakt med KMD

Region Syddanmark og KMD ophæver kontrakt til 100 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Midt i KMD's store krise med flere af selskabets hovedkunder, mister KMD nu en kæmpeordre, skriver Version 2.

Det drejer sig om ordren på et stort løn- og vagtplanssystem til Region Syddanmark, som KMD vandt for et år siden. Pris: 100 millioner kroner.

Men regionen ville ifølge it-mediet ikke acceptere afleveringen af systemet i november, da det efter regionens mening ikke levede op til udbudskravene.

Fyens Stiftstidende skrev dengang, at regionens fandt 100 fejl og mangler i de 300 ud af udbuddets i alt 600 krav, som blev testet.

De mange fejl gjorde, at regionen ifølge avisen mistede tilliden til systemet.

"Vi er nødt til at være sikre på, at de systemer, vi tager i brug, lever op til de krav, vi stiller," lød det dengang fra regionsdirektør Jane Kraglund.

KMD fik dengang 40 dage til at rette fejlene.

Nu skriver onlinemediet V2, at KMD bekræfter, at aftalen er blevet ophævet.

"Jeg kan bekræfte, at projektet er stoppet. Ingen af parterne betaler noget beløb til den anden part som følge af, at projektet stopper, og efter gensidig aftale går parterne hver til sit," skriver KMD's pressechef i en mail til V2.

KMD er for tiden i vælten, da både kommunerne og ATP kræver meget store beløb retur af selskabet, som de mener spekulerer i at forsinke leveringen af en række systemer, der skal erstatte nogle langt dyrere systemer, som KMD også står bag.

KMD har blankt afvist beskyldningerne. Selskabet mener, at både kommunerne og Udbetaling Danmark har en stor del af ansvaret for forsinkelserne.

Kommunerne har truet med at udelukke KMD fra fremtidige udbud. Det har minister for offentlig innovation, Sophie Løhde (V) dog onsdag afvist som en mulighed.

Det kan du læse mere om her: It-ministeren efter kommune-trusler om at udelukke KMD: "Det er ikke så simpelt"

Læs også:

Kommunerne truer KMD: Overvejer at udelukke KMD fra fremtidige ordrer

Dyre KMD-forsinkelser lander på ministerens bord: Er det rimeligt, at KMD tjener tykt på forsinkelser af egne leverancer?

[b]KMD-topchef efter voldsom kritik: "Jeg afviser fuldstændigt blankt, at KMD spekulerer i at forsinke systemer til kommunerne"

[/b]

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Impact Fund Denmark

    Head of IT – lead our digital transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird