Ny Microsoft-direktør træt af at bo i fly

Som direktør for Intels optiske division havde Jørgen Bardenfleth mere end 160 rejsedage om året og savnede familien. Flyrejserne gav ham også masser af tid til at tænke over tilbuddet om at overtage chefstolen i den danske del af Microsoft, inden han sagde ja. Han afviser, at jobskiftet har noget med dårlig økonomi i Giga at gøre.

Microsoft Danmarks nye administrerende direktør, Jørgen Bardenfleth, har de seneste tre år mere eller mindre boet i en flyvemaskine. Sidste år var med 160 rejsedage ingen undtagelse, og den afgående direktør for Intels danske udviklingsfirma, Giga, lægger ikke skjul på, at han ofte har været plaget og savnet sin familie.

Derfor var Jørgen Bardenfleth lige til at plukke, da Microsoft henvendte sig for et halvt års tid siden.

Han fremhæver, at han har kendt verdens største softwareselskab i de 12 år, han var hos Hewlett-Packard i Danmark, heraf halvdelen af tiden som administrerende direktør.

- Microsoft lægger mange kræfter i at være en professionel softwareleverandør, men også i at arbejde med nystartede innovative virksomheder, pointerer Jørgen Bardenfleth.

Han ser derfor ikke sin egen baggrund fra forskningsdrevede selskaber som en hindring for sit nye job, men vil forsøge at opprioritere arbejdet med mindre innovative virksomheder.

Giga er vokset

Jørgen Bardenfleth afviser, at hans jobskifte har noget at gøre med, at Giga, som Intel for fire år siden betalte 10 milliarder kroner for, havde et driftsunderskud på over 300 millioner kroner i sit senest offentliggjorte regnskab.

- Regnskabet i det danske selskab skal ikke ses isoleret. Intels optiske division har otte sites, og København er bare et af dem, fortæller Jørgen Bardenfleth.

Han forsøger ikke at løbe fra underskuddet, men mener, at der ikke er særligt fokus på netop det danske selskab.

- Da Intel købte Giga, var der 100 medarbejdere i virksomheden. I dag er der 130, så det er ikke, fordi der ikke er nogen udvikling i den danske del af forretningen, forklarer Jørgen Bardenfleth.

Prestige-opgave til København

Ifølge Bardenfleth er der netop landet en særdeles prestigetung opgave hos det danske Intel-selskab. Der er i disse dage ved at blive etableret et team, der skal arbejde som en del af Intels Central Technology Group (CTG) og med Intels Chief Technologist, Pat Gelsinger, som chef.

- Opgaven er at finde frem til den næste generation I/O-arkitektur, som skal op i gigabit-klassen. Der er tale om en stor, spændende opgave, og det er klart en cadeau til det danske selskab, at den opgave placeres her, siger Jørgen Bardenfleth.

Jorden rundt på tre uger

Han har haft god tid til at tænke over Microsofts tilbud på sine mange rejser. Senest rejste han på tre uger jorden rundt, men desværre den forkerte vej, det vil sige mod solen, hvilket er det hårdeste med hensyn til jetlag.

- Jeg overvejede tilbuddet fra Microsoft i seks måneder, inden jeg sagde ja. Nu skal jeg have afviklet mit nuværende job, og den 30. juni går jeg på ferie, så jeg kan møde frisk og veludhvilet hos Microsoft 1. august, siger Jørgen Bardenfleth.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil