Computerworld søger ny medarbejder: Har du lyst til at blive journalist på Danmarks største it-medie?

It-sikkerhedsområdet er blandt de vigtigste områder netop nu, og Computerworld vil følge problematikkerne helt til dørs. Vi søger derfor en ambitiøs journalist til at dække it-sikkerhedsområdet. Er det dig?

Artikel top billede

(Foto: Mikkel Wenzel Andreasen)

I de senere år er it-sikkerhedsområdets betydning for de it-ansvarlige vokset ganske betydeligt.

Det sker i takt med, at it-systemerne bliver mere og mere vitale for virksomhedernes forretning, indtjening og konkurrencekraft og hacker-miljøerne samtidig bliver mere og mere professionaliserede.

Samtidig vokser it-infrastrukturernes kompleksitet ganske betydeligt: It-systemerne er i dag internt forbundne i meget høj grad, mens selve brugen er spredt ud på mange forskellige enheder og platforme.

Alt i alt stiller giver det en it-sikkerhedsmæssig cocktail for de it-ansvarlige, som meget hurtigt kan gå hen og blive sprængfarlig, hvis ikke man holder tungen lige i munden - blandt andet hjulpet på vej af EU's kommende persondataforordning, som åbner for massive sanktioner, hvis ikke der er styr på det hele.

Hertil kommer den generelle it-sikkerhed for de mange brugere herhjemme, der står i skudlinien med både deres computere, deres mobiltelefoner og med deres færden på internettet.

Computerworld tager disse problematikker alvorligt.

Vi søger derfor nu en dedikeret og ambitiøs journalist, der har næsen, evnerne, viljen, fortælleevnerne og engagementet til at dække it-sikkerhedsområdet i spalterne med udgangspunkt i de klassiske journalistiske dyder og den vedkommende fortælling - både når det gælder nyhederne, reportagen, interviewet og analysen, der sætter tingene i sammenhæng.

Du behøver ikke være teknologi-mand, så længe du kan skrive, interviewe og vinkle dine historier, så de er spændende og værd at læse.

Vi arbejder med hele den journalistiske palette på redaktionen, der både tæller unge journalister og erfarne journalister ‘oppe i årene': Interview, nyheder, analyser, feature, reportager, klummer, og vi forventer, at du er frisk på at benytte dem alle.

Har du lyst til at byde ind på denne spændende tjans med store udviklingsmuligheder på Danmarks største it-medie med mere end 580.000 unikke brugere om måneden? Eller kender du nogen, der kunne være interesseret?

Så læs mere i jobopslaget her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S