Danmarks digitalisering: Vi tværer postens milliard-tab af på svenskerne

Sverige bliver hårdt ramt af, at Danmark sparer hundredemillionvis af kroner på digital post. For Sverige ejer størstedelen af PostNord og har ingen digital post-løsning at spare penge på.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Sverige står umiddelbart som taber af Danmarks enestående digitalisering.

Tabet kommer i nedgangen af brevforsendelser hos PostNord, som er ejet 60 procent af Sverige og 40 procent af Danmark.

Computerworlds svenske søstermagasin Computer Sweden forklarer med afsæt i PostNords regnskab for 2016, at PostNord nu står tilbage med svenskerhåret i postkassen. 

I regnskabet fremgår det, at det dansk-svensk-ejede postselskab måtte lide et tab på 1,24 milliarder kroner, hvilket mestendels går ud over Sverige.

Det svenske tab skyldes, at vi i Danmark har digital post, som staten hver år sparer store millionbeløb i porto på at have indført.

Læs også: Efter flere års hårdt arbejde: Så mange danskere er nu med på digital post

En lignende statslig digital post-løsning har man ikke i Sverige, hvor staten på postfronten blot taber penge, mens den svenske stat også ejer den største andel i det tabsgivende postselskab.

Danmark også ramt af nedturen

I årsregnskabet fra PostNord fremgår det, at Danmarks digitalisering står bag de største tab i det dansk-svensk-ejede postselskab.

Det beskriver PostNords administrerende koncernchef på følgende måde:

PostNords resultat påvirkes fortsat af kraftigt faldende brevmængder, primært i Danmark. Den kraftige digitalisering har ført til en dramatisk og negativ vækst for de danske operationer på både volumen og indtjening."

Læs også: Digital post koster kassen for Post Danmark

Danmark går dog ikke fri for at blive ramt af PostNords analoge nedtur.

For tabet har også fået dystre konsekvenser i Danmark, hvor op mod 1.000 danske PostNord-arbejdere i den kommende tid må vinke farvel til deres jobs.

Læs også:
Statsrevisorerne sår tvivl om gevinsten ved at indføre Digital Post

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S