Storby tæt på at skrotte Linux efter 14 års open source-brug: Windows 10 er meget bedre

Den tyske millionby München med 1,5 millioner indbyggere har siden 2003 satset på Linux og har sågar sin egen distribution ved navn LiMux. Men nu har byens borgmester og et flertal i byrådet set sig sultne på Windows 10.

Artikel top billede

Den tyske storby München kigger mod at droppe sit egetudviklede Linux-projektet LiMux, efter byens borgmester har besluttet sig for at få installeret Windows 10 på offentlige computere inden år 2020 rinder ud.

Dermed ser det ud til, at en af verdens største Linux-brugere er på vej tilbage til Microsoft, som tilbage i 2003 blev droppet udover enkelte installationer med særlige applikationer.

I 2013 var Limux-projektet ellers færddigjort, hvor 15.000 medarbejderes arbejdscomputere var migreret til Linux. 

Det skriver ZDNet.

Ansatte er ikke it-tilfredse

Byens borgmester Dieter Reiter melder dog nu om, at medarbejderne i Mücnhen ikke bryder sig om open source-softwaren i LiMux-projektet.

Den udmelding kommer, efter München har haft konsulentfirmaet Accenture til at måle it-tilfredsheden blandt byens medarbejdere.

"Mere end halvdelen er ikke tilfredse," lyder konklusionen fra Dieter Reiter baseret på Accenture-rapportens resultater.

Storbyens politiske flertal har derfor sat gang i en proces, hvor der skal regnes på, hvor meget det koster i penge, timer og mandskab at migrere byens applikationer tilbage til Windows-systemet.

Samtidig påpeger medlemmer af byrådet på, at Windows er "markedsstandarden".

Vink med en Windows-stang

Nyhedsmediet citerer en talskvinde for Dieter Reiter, for at sige, at det endnu ikke er helt vedtaget, at byen vælger Microsofts Windows 10-styresystem i 2021.

Den udtalelse køber lederen af Free Software Foundadation i Europa, Matthias Kirschner, dog ikke helt.

"Politikerne træder en lille smule tilbage, fordi alle kigger på dem, men på den anden side er det ret klart, hvad de har gang i," siger han til ZDNet.

Samtidig med arbejdet med at få München-medarbejderne tilbage til Windows-systemet, har flere politikere meldt ud, at det ikke er Linux-systemet LiMux, der er problemet.

Derimod skulle utilfredsheden bunde i interne, strukturelle it-organisatoriske udfordringer.

"68,6 procent svarer jo, at de er meget tilfredse med softwaren," pointer Florian Rorh fra oppositionspartier De Grønne.

Flere observatører i Linux-miljøet bakker op omkring den holdning, da Münchens migrering fra Windows til Linux tilbage i 2003 faldt sammen med et it-centraliseringsprojekt, som har kørt skævt lige siden indførslen.

Du kan læse mere om Münchens satsninger på Linux her:
Storby sparer 80 millioner kroner med Linux

Efter 10 år med Linux: Storby kigger sultent på Windows igen

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S