"Hver morgen i bilen på vej på arbejde solgte jeg i den periode for en million kroner af mine medarbejder-aktier. Det var sgu meget fedt"

Martin Frid-Nielsen er en af de danske veteraner i Silicon Valley. Her fortæller han tre anekdoter fra sin tid i verdens teknologiske epicenter.

Artikel top billede

(Foto: CreativeShot Photography / Christophe Testichris@creativeshot.com650-265-7080)

Gennem knap 30 år i Silicon Valley har den danske iværksætter Martin Frid-Nielsen oplevet lidt af hvert.

Han kom til Californien i 1980'erne for at arbejde i it-virksomheden Borland, og i de følgende år var han med til at søsætte og sælge adskillige adskillige virksomheder - her i blandt den danske cloud-virksomhed Soonr og biotech-virksomheden Chita.

I et interview med Computerworld har han sammenfattet galskaben i Silicon Valley i tre små historier fra hvert sit årti.

1. "Vi står ude på vejen og er glade for at vi har overlevet, da det går op for os at kildekoden er inde i bygningen"

"Jeg har kun været i USA i få år, da det nordlige Californien bliver ramt af det største jordskælv siden det store jordskælv i 1906. 

Jordskælvet måler 6,9 på Richter-skalaen, og det er så kraftigt, at bygninger kollapser.

Jeg arbejder hos Borland og er på kontoret, da jordskælvet rammer. Vi haster ud af bygningen, da vi mærker de første rystelser. 

Bagefter står vi ude på vejen og er glade for, at vi har overlevet, da det pludselig går op for os: 'Vores kildekode ligger på en computer inde i bygningen! '

Vores produkter er markedsledende, og på det tidspunkt er vi lige så store som Microsoft, så der er ingen tvivl om, at det er helt afgørende, at vi får reddet kildekoden ud. Derfor bliver nogle af os nødt til at gå tilbage ind i bygningen og få hentet koden ud.

Det er en af den slags oplevelser, som man ikke lige glemmer. Den vil altid stå meget skarpt i min hukommelse. "

2. I en periode solgte jeg aktier for én million kroner hver morgen

"I 1999 er jeg i et selskab, der lige er gået på børsen. Det er få år før dot-com-boblen brister og på det tidspunkt er tingene helt vilde. Når en virksomhed går på børsen, så bliver folk i virksomheden simpelthen bare SÅ rige. 

Mine aktier er så meget værd, at jeg ikke tør beholde dem. Som dansker er man jo lidt konservativ, og derfor føler jeg, at bliver nødt til at sælge ud af dem.

Jeg får en vane med, at jeg hver morgen i bilen på vej på arbejde i den periode sælger for en million kroner af mine medarbejder-aktier.

Det var sgu meget fedt. Så møder man ind på arbejde med en god følelse.

På det tidspunkt er virksomheden, NetObjects, halvanden milliard dollar værd, men da boblen brister få år senere krakker virksomheden. Heldigvis har jeg solgt alle mine aktier."

Læs også: 21-årige Daniel bor på et værelse i San Francisco med to venner og drømmer om succes: "En del investorer har allerede taget kontakt

3. "I dag er Silicon Valley som at leve i fremtiden"

"I dag bor jeg i Menlo Park i Silicon Valley og mit kontor ligger tæt på Googles hovedkvarter i Mountain View. Her oplever jeg dagligt, at jeg er omgivet af selvkørende biler. Det er fandme ligesom som at leve i fremtiden.

For få år siden virkede det helt utopisk, men i Silicon Valley er det i dag blevet til virkelighed. Nu styrer software verden, og jeg er ikke i tvivl om, at selvkørende biler snart vil vende det hele på hovedet.

Når jeg i dag sidder og følger den debat, som vi har om Uber i Danmark, så virker det som spild af tid. For Uber er uden tvivl et af de selskaber, som kommer til at forandre verden."

Læs også: 
Masser af spekulationer: Tre kendte tech-virksomheder står over for gigantiske børsnoteringer i 2017

Tech-virksomheder blæser helt usædvanligt til politisk kamp mod Trump - her er fem grunde til at de råber så højt

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S