Efter flere års tumult og nedtur: Kendt dansk SAP-hus solgt for 61 millioner kroner

SAP-hus Cibers danske afdeling er solgt til stor tysk virksomhed efter stormfuld periode, hvor mandskabet er blevet skåret ned med 70 procent og direktørerne udskiftet på stribe.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den danske afdeling af det amerikansk-ejede SAP-hus Ciber er blevet solgt til det tyske konsulenthus Allgeier Enterprise Services, der nu gør sit indtog på det danske marked.

Ifølge det amerikanske it-medie CRN.com er den dansk-tysk-afdeling af Ciber blevet solgt for et beløb på 8,8 millioner dollar, hvilket svarer til knap 61 millioner danske kroner.

Salget kommer på et belejligt tidspunkt for det gældspressede amerikanske moderselskab, der kæmper med at tilbagebetale en gæld på 277 millioner kroner til den amerikanske bank Wells Fargo.

Opkøb sætter punktum 

Bjarne Møberg, country manager for Ciber i Danmark, oplyser til Computerworld, at det er hans forhåbning, at handlen nu kan sætte et punktum for en stormfuld periode for Ciber i Danmark. 

"Jeg er en stolt og en meget lettet mand, og der er ingen tvivl om, at Ciber Danmark har været gennem en lang og vanskelig periode, hvor vi har oplevet hyppige ændringer i ledelsen og sagt farvel til mange dygtige kolleger," siger han.

Har situationen været så vanskelig, at Ciber i Danmark ikke havde overlevet, hvis I ikke var blevet solgt?

"Nej, det tror jeg ikke, men Ciber har internationalt set været i en meget svær situation. Allerede sidste år meldte moderselskabet ud, at det ønskede at frasælge alle ikke-strategiske forretningsområder og markeder, og Danmark har været et af de markeder."

Ifølge Bjarne Møberg har den danske afdeling ikke i dagligdagen mærket noget til den gæld, der har tynget det amerikanske moderselskab.

"Det er et gældsarrangement, som berører den amerikanske del af koncernen. Men der er ingen tvivl om, at det er en af årsagerne til, at man har ønsket at afhænde ikke-strategiske forretningsområder og markeder," siger han.

Læs også: [b]Kendt direktør ude af stort dansk SAP-hus med dags varsel efter under et år på posten

Lang og stormfulde periode

[/b]Bjarne Møberg tiltrådte som country manager for Ciber i februar 2016. I perioden før han tiltrådte har virksomheden været gennem en stormfuld periode med hyppige udskiftninger i den øverste ledelse i Danmark.

Computerworld har gennem de seneste år beskrevet udskiftningerne, hvor den danske SAP-veteran Henrik Rasmussen i maj 2015 forlod jobbet. Det skete efter blot et år i direktør-stolen.

Herefter tiltrådte Cecilia Bonefeld Dahl, der også er formand for brancheforeningen ITB.

Dengang oplyste kilder til Computerworld, at hendes opgave var "at redde stumperne" i virksomheden. En opgave der ifølge kilderne ville være en "mission impossible".

Cecilia Bonefeld Dahl forlod dog også Ciber blot to måneder senere efter en konflikt med den amerikanske koncern-ledelse.

Gennem de seneste år er medarbejderstaben ligeledes blevet reduceret fra knap 100 ansatte til 30 ansatte, hvoraf de 25 nu fortsætter hos i Allgeier Enterprise Services, mens de resterende fem forbliver i Cibers Oracle-afdeling, der ikke er en del af salget.

[b]Læs også:

IT-Branchens formand får nyt job - skal være nordisk direktør i amerikansk it-firmaITB-formand forlader sit job i dansk SAP-hus[/b]

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision