Elgiganten opruster med nye superbutikker: Kom med indenfor i den første

Lørdag åbner Elgiganten en nyt flagskibs-butik midt på Strøget i København. Butikken er en del af elektronikgigantens nye kurs. Computerworld var til snigpremiere på det nye koncept.

Artikel top billede

Den nye Elgiganten breder sig over tre etager med et centralt trappeparti, der sikrer kig mellem etagerne.

Lørdag slår Elgiganten dørene op i den nye flagskibs-butik på Strøget i København. 

Det sker knap et år efter, at Elgiganten overtog 10 butikker fra den skrantende FONA-kæde - et skridt som ikke mindst handlede om at få adgang til en række af de attraktive centrale adresser, som FONA traditionelt har haft. 

Butikken på Strøget har da også været en af de mest profilerede adresser for FONA og husede, indtil Elgigantes overtagelse, FONA 2000-butikken.

For Elgigantens danske direktør Peder Stedal, som viser Computerworld rundt i butikken dagen inden den store åbning, er netop placeringen også det centrale budskab.

For hvad laver en elektronikkæde, som normalt ligger i forstædernes megacentre, pludselig på en af Københavns dyreste adresser: 

"For os handler det om, at vi kunderne også flytter sig. Der flytter stadig flere til byerne - og det er langt fra dem alle, som har bil eller kørekort," forklarer Peder Stedal og understreger, at Elgiganten på Strøget kun er den første af i alt fem butikker, som får en makeover.

I alt har Elgiganten nu 40 butikker i Danmark.

Bestil på nettet, hent centralt

Placeringen og de lidt færre kvadratmeter på storbyadresserne betyder dog, ifølge Peder Stedal, at udvalget vil være noget anderledes: 

"Vi kommer ikke til at sælge hvidevarer her, men vi kommer til at have skærme over hele butikken hvor du kan vælge dit udstyr og så få det leveret eller selv hente det et andet sted."

Samtidig regner Elgigantens direktør med, at muligheden for at bestille på nettet og afhente varerne på en central adresse i city vil være populært blandt de mange mennesker, som i dag arbejder centralt i byen.

Tanken er desuden, ifølge Peder Stedal, at den centrale adresse skal bruges til at sætte fokus på særligt spændende og dyre produkter: 

"Det er her, at du kommer til at se fladskærme til 200.000 på væggen. Ting som du normalt ikke finder i din normale Elgiganten," forklarer direktøren.

Han fremhæver, at flagskibs-butikken på Strøget har dedikerede såkaldte in-store områder til gaming-udstyr og Samsung-produkter.

Tricks skal gøre det nemmere at være kunde

I den nye butik finder du desuden en række andre småforbedringer, som er skabt for at skabe en bedre oplevelse for kunderne. 

Du kan blandt andet trække et nummer og så via centrale displays i hele butikken følge køen, sådan at du frit kan bevæge dig rundt. 

Samtidig kan du i kælderen finde Elgigantens dedikerede Apple-værksted, som kan reparere dit æble-grej på stedet - dog med den undtagelse, at Elgiganten i nogle tilfælde, ifølge Apples regler, er forpligtiget til at sende det til et centralt Apple-værksted. 

En sjov detalje er desuden, at næsten samtlige prisskilte i den nye butik er elektroniske. Ifølge Peder Stedal er målet på sigt, at skiltene kan være med til at guide den besøgende kunde hen til netop det produkt, som kunden er på udkig efter.

I første omgang er fokus dog på at få afviklet lørdag og søndag, hvor Elgiganten lokker med en række attraktive åbningstilbud. 

Hvor mange gæster, som elektronikgiganten regner med, vil direktøren ikke ud med. Men han understreger, at der er købt rigeligt med kaffe ind til weekendens gæster.

Se flere billeder fra den nye flagskibsbutik herunder...

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job