Nyt læk afslører CIA's hemmelige værktøjer til overvågning - afsløringerne kan få store konsekvenser

Gigantisk Wikileaks-læk kan få store konsekvenser for efterretningstjenester og almindelige borgeres brug af såkaldte 'internet of things-enheder.'

Artikel top billede

Den amerikanske efterretningstjeneste CIA's cybervåben er nu blevet offentliggjort af den kontroversielle organisation Wikileaks.

Tirsdag aften offentliggjorde Wikileaks en række dokumenter, der beskriver de hackerværktøjer og cybervåben, som efterretningstjenesten anvender for at få adgang til smartphones, tv, computere og andre type internetforbundet forbrugerelektronik.

Offentliggørelsen forstærker således den udbredte frygt for, at mikrofoner og kameraer i vores forbrugerelektronik kan bruges til at overvåge borgerne i deres eget hjem.

Eksempelvis har chefen for det amerikanske forbundspoliti FBI, James Comey, tidligere fortalt, at han selv dækker webcammet på sin computer med et stykke tape.

En praksis der også anvendes Facebook-stifteren Mark Zuckerberg.

Læs også: Sådan kan vi få styr på de ekstreme it-sikkerheds-risici i Internet of Things

Store konsekvenser for efterretningstjenesterne 

Ifølge den amerikanske avis Washington Post vil offentliggørelsen kommer til at skade CIA's arbejde og besværliggøre den amerikanske regerings samarbejde med Silicon Valley-giganter som Apple og Google.

Et samarbejde som i forvejen har været anstrengt efter, at Donald Trumps regering tiltrådte.

Læs også: Tech-virksomheder blæser helt usædvanligt til politisk kamp mod Trump - her er fem grunde til at de råber så højt

I offentliggørelsen bliver det blandt andet beskrevet, hvordan den amerikanske efterretningstjeneste går målrettet efter at udnytte sårbarheder i produkter fra blandt verdens største it-giganter. Her i blandt Apples iPhones.

Wikileaks hævder i følge Washington Post, at de offentliggjorte filer stammer fra en tidligere CIA-konsulent, og ifølge Wikileaks er offentliggørelsen af de seneste dokumenter - i både omfang og betydning - at sammenligne med de dokumenter, som Edward Snowden lækkede for få år siden.

Wikileaks hævder desuden, at de offentliggjorte dokumenterne blot er en del af større dokumentsamling, der vil blive lækket løbende.

Det er endnu ikke blevet fastslået om de lækkede dokumenter er ægte, men efterretnings-eksperter vurderer overfor både New York Times og Washington Post, at dokumenterne er ægte.

Læs også:
Dorte Toft: Velkommen til smogsamfundet

Mød de to russiske hackergrupper, der spreder skræk og rædsel i hele it-verdenen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College