Microsofts Windows bliver overgået inden længe: Her er verdens mest udbredte styresystem

Microsofts Windows-system har i noget nær tre årtier været det største operativsystem i verden. Nu er et nyt system ved at indtage tronen som verdens mest udbredte.

Artikel top billede

Mobil-revolutionen har for længst gået sin sejrsgang over hele planeten, og dermed er der født to nye styresystems-storspillere i form af Googles Android-platform og Apples iOS-system.

Udviklingen har samtidigt betydet, at Microsofts Windows-operativsystem er presset på at være verdens mest udbredte styresystem.

Med over en milliard solgte Android-telefoner om året, kunne det formodes, at det knap 10 år gamle Android-system for længe siden havde overgået Windows i udbredelsen.

Og hvis det ikke allerede er sket, sker det inden længe.

Kurverne krydser

For nu er der kommet tal, der viser, at Android, der er bygget på Linux, inden for få måneder kan bryste sig af, at være det mest udbredte styresystem, der tilgår internettet.

Med tal fra statistiksitet StatCounter ses det, at Windows' markedsandel for net-besøg ligger på 38,6 procent, mens Android nu er oppe på 37,4 procent.

For bare et år siden så markedsandelene noget anderledes ud, da Android dengang lå nede på cirka 20 procent, mens Microsofts Windows-system sad på omtrent halvdelen af alle netbesøg.

Med en let fremskrivning vil de to kurver krydse hinanden inden længe med Android som verdens mest udbredte styresystem.

Kurverne viser også, at for fem år siden, tilbage i 2012, stod Windows bag 80 procent af alle hjemmeside-besøg i verden.

Danmark er et Apple-land

I Danmark kan man ikke umiddelbart finde samme tendens, da Dansk Online Index måler besøg på danske hjemmesider inden for forskellige kategorier som "pc", "mobil" og "tablet".

Dermed er de forskellige styresystemer ikke helt så sammenlignelige på tværs af computer-enheder.

Men mens Android er ved at blive klodens største styresystem, er Googles mobilsystem en dværg på de danske hjemmesider. Målt på både mobil- og tablet-brugen er Apples iOS langt foran Android.

iOS har således på mobilbrugen en brugerandel på 62,2 procent mod Androids 35,7 procent, hvorefter Windows findes nede på en distant tredjeplads med en andel på 2,1 procent.

På tablet-brugen er forskellen endnu mere udtalt. For her står iOS på 86,3 procent for alle hjemmesidebesøg, mens Android ligger nede på 12,4 procent. Igen er Microsofts Windows-platform langt efter med en brugerandel på 1,3 procent.

Ser vi derimod på pc-andelen, er Microsoft tilbage i førersædet med en andel på knap 80 procent.

Hertil skal medregnes, at over 80 procent af alle besøg på verdens største sociale medie Facebook, som ikke er inkluderet i statistikken hos Danske Online Medier, foregår via en mobil enhed.

Det kan du læse mere om her:
Pludselig skovler Facebook milliarder ind: Forklaringen sidder du med i hånden

Læs også:
Ny version af Linux-kernen er klar: Her finder du alle de spritnye funktioner

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S