Staten klipper den sidste navlestreng til Java-applet i NemID-løsningen

Staten klipper sammen med Nets de allersidste rester til den udskældte Java-løsning for brugerne, selvom Java stadig spøger i kulissen.

Artikel top billede

Mens almindelige danskere i halvandet års tid har kunnet droppe Java på deres computere i forbindelse med NemID-brugen, har situationen været noget anderledes for virksomhedernes medarbejdersignaturer.

Men Java til NemID i virksomhederne er også på vej mod endelig udfasning, skriver Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside, selvom der stadig benyttes Java i den nye løsning. 

I samarbejde med NemID-leverandøren Nets har styrelsen udarbejdet et Java-applet-frit alternativ i form af en opgradering af sit nøglefilsprogram. 

Dette program installeres lokalt på brugerens maskine, og dette lokalt installerede program er bygget i Java.

"På sigt skal NemID nøglefilsprogrammet fungere som erstatning til nøglefilen, der særligt har været anvendt af medarbejdere, som ofte signerer med NemID," skriver styrelsen på hjemmesiden.

"Løsningen er frivillig, og nøglefilsbrugere vil automatisk blive ført gennem opdateringen af deres computer med NemID Nøglefilsprogram, første gang det skal bruges ved login," fortsætter Digitaliseringsstyrelsen sin forklaring om den fremtidige NemID-brug for virksomheder.

Her kan du opgradere

For at kunne benytte den nye form for NemID til virksomheder kræves det, at man installerer opgraderingen til NemID-nøglefilsprogrammet på sin computer.

Du kan på Nets' hjemmeside se, hvordan du installerer det nye nøglefilsprogram til din computer.

Omkring 2/3 af NemID-virksomhedsbrug foregår over nøglefiler svarende til cirka 700.000 brugere, mens NemID-nøglekortet i erhvervslivet har godt 300.000 brugere. 

Hvis du som privatperson benytter NemID Hardware, skal du også installere den nye nøglefils-opgradering. 

Bruges i alle browsere

Den Java applet-frie erstatning til nøglefilerne er blevet udviklet, da flere browsere som blandt andet Firefox version 52 simpelthen udelukker de Java-komponenter, som NemID har benyttet.

Digitaliseringsstyrelsen understreger på sin hjemmeside, at den nye nøglefilsløsning kan benyttes i alle de mest gængse browsere.

På nuværende tidspunkt er Internet Explorer 11 til Windows den eneste større browser, som understøtter Java-brugen til aktivering og login med NemID.

I dag har over 4,8 millioner danskere NemID, og antallet af NemID-transaktioner har netop rundet fire milliarder.

Det svarer i hele træskolængder til, at hver enkelt NemID-dansker i gennemsnit har foretaget 830 transaktioner, siden NemID blev indført i sommeren 2010.

Læs også:

Belastede servere sender NemLog-in til tælling: Store login-problemer på offentlige sider

Det skal du se efter: Seks tip til at opdage og undgå phishing

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,