Staten klipper den sidste navlestreng til Java-applet i NemID-løsningen

Staten klipper sammen med Nets de allersidste rester til den udskældte Java-løsning for brugerne, selvom Java stadig spøger i kulissen.

Artikel top billede

Mens almindelige danskere i halvandet års tid har kunnet droppe Java på deres computere i forbindelse med NemID-brugen, har situationen været noget anderledes for virksomhedernes medarbejdersignaturer.

Men Java til NemID i virksomhederne er også på vej mod endelig udfasning, skriver Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside, selvom der stadig benyttes Java i den nye løsning. 

I samarbejde med NemID-leverandøren Nets har styrelsen udarbejdet et Java-applet-frit alternativ i form af en opgradering af sit nøglefilsprogram. 

Dette program installeres lokalt på brugerens maskine, og dette lokalt installerede program er bygget i Java.

"På sigt skal NemID nøglefilsprogrammet fungere som erstatning til nøglefilen, der særligt har været anvendt af medarbejdere, som ofte signerer med NemID," skriver styrelsen på hjemmesiden.

"Løsningen er frivillig, og nøglefilsbrugere vil automatisk blive ført gennem opdateringen af deres computer med NemID Nøglefilsprogram, første gang det skal bruges ved login," fortsætter Digitaliseringsstyrelsen sin forklaring om den fremtidige NemID-brug for virksomheder.

Her kan du opgradere

For at kunne benytte den nye form for NemID til virksomheder kræves det, at man installerer opgraderingen til NemID-nøglefilsprogrammet på sin computer.

Du kan på Nets' hjemmeside se, hvordan du installerer det nye nøglefilsprogram til din computer.

Omkring 2/3 af NemID-virksomhedsbrug foregår over nøglefiler svarende til cirka 700.000 brugere, mens NemID-nøglekortet i erhvervslivet har godt 300.000 brugere. 

Hvis du som privatperson benytter NemID Hardware, skal du også installere den nye nøglefils-opgradering. 

Bruges i alle browsere

Den Java applet-frie erstatning til nøglefilerne er blevet udviklet, da flere browsere som blandt andet Firefox version 52 simpelthen udelukker de Java-komponenter, som NemID har benyttet.

Digitaliseringsstyrelsen understreger på sin hjemmeside, at den nye nøglefilsløsning kan benyttes i alle de mest gængse browsere.

På nuværende tidspunkt er Internet Explorer 11 til Windows den eneste større browser, som understøtter Java-brugen til aktivering og login med NemID.

I dag har over 4,8 millioner danskere NemID, og antallet af NemID-transaktioner har netop rundet fire milliarder.

Det svarer i hele træskolængder til, at hver enkelt NemID-dansker i gennemsnit har foretaget 830 transaktioner, siden NemID blev indført i sommeren 2010.

Læs også:

Belastede servere sender NemLog-in til tælling: Store login-problemer på offentlige sider

Det skal du se efter: Seks tip til at opdage og undgå phishing

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S