Staten klipper den sidste navlestreng til Java-applet i NemID-løsningen

Staten klipper sammen med Nets de allersidste rester til den udskældte Java-løsning for brugerne, selvom Java stadig spøger i kulissen.

Artikel top billede

Mens almindelige danskere i halvandet års tid har kunnet droppe Java på deres computere i forbindelse med NemID-brugen, har situationen været noget anderledes for virksomhedernes medarbejdersignaturer.

Men Java til NemID i virksomhederne er også på vej mod endelig udfasning, skriver Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside, selvom der stadig benyttes Java i den nye løsning. 

I samarbejde med NemID-leverandøren Nets har styrelsen udarbejdet et Java-applet-frit alternativ i form af en opgradering af sit nøglefilsprogram. 

Dette program installeres lokalt på brugerens maskine, og dette lokalt installerede program er bygget i Java.

"På sigt skal NemID nøglefilsprogrammet fungere som erstatning til nøglefilen, der særligt har været anvendt af medarbejdere, som ofte signerer med NemID," skriver styrelsen på hjemmesiden.

"Løsningen er frivillig, og nøglefilsbrugere vil automatisk blive ført gennem opdateringen af deres computer med NemID Nøglefilsprogram, første gang det skal bruges ved login," fortsætter Digitaliseringsstyrelsen sin forklaring om den fremtidige NemID-brug for virksomheder.

Her kan du opgradere

For at kunne benytte den nye form for NemID til virksomheder kræves det, at man installerer opgraderingen til NemID-nøglefilsprogrammet på sin computer.

Du kan på Nets' hjemmeside se, hvordan du installerer det nye nøglefilsprogram til din computer.

Omkring 2/3 af NemID-virksomhedsbrug foregår over nøglefiler svarende til cirka 700.000 brugere, mens NemID-nøglekortet i erhvervslivet har godt 300.000 brugere. 

Hvis du som privatperson benytter NemID Hardware, skal du også installere den nye nøglefils-opgradering. 

Bruges i alle browsere

Den Java applet-frie erstatning til nøglefilerne er blevet udviklet, da flere browsere som blandt andet Firefox version 52 simpelthen udelukker de Java-komponenter, som NemID har benyttet.

Digitaliseringsstyrelsen understreger på sin hjemmeside, at den nye nøglefilsløsning kan benyttes i alle de mest gængse browsere.

På nuværende tidspunkt er Internet Explorer 11 til Windows den eneste større browser, som understøtter Java-brugen til aktivering og login med NemID.

I dag har over 4,8 millioner danskere NemID, og antallet af NemID-transaktioner har netop rundet fire milliarder.

Det svarer i hele træskolængder til, at hver enkelt NemID-dansker i gennemsnit har foretaget 830 transaktioner, siden NemID blev indført i sommeren 2010.

Læs også:

Belastede servere sender NemLog-in til tælling: Store login-problemer på offentlige sider

Det skal du se efter: Seks tip til at opdage og undgå phishing

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS