Apple får patent på nyt system: Din næste Mac skal måske drives af din iPhone

It-giganten Apple har taget patent på en ny type computer, der bruger computerkræfter fra en smartphone eller anden bærbar enhed. Se her, hvad Apple (muligvis) har i støbeskeen.

Artikel top billede

Et nyt Apple-patent med nummer US20170083048 er netop blevet offentliggjort, og det viser, at it-giganten er i gang med at gentænke, hvordan en bærbar computer kan se ud.

Alt afhængig af synsvinkel beskriver patentet fra efteråret 2016 en Mac med computerkræfter fra en iPhone, eller en iPhone med tastatur og stor skærm.

Selve maskinen er udstyret med stort alt, hvad du forventer at finde om bord på en bærbar Mac: aluminium-lækker overflade, skærm, fysisk tastatur, strømforsyning, batteri og diverse porte, mens selve computerkræfterne og RAM mangler.

Og her kommer en iPhone og iPad ind i billedet.

For ifølge patentet er det meningen, at Apples mobile storsællerter samt andre typer computere skal bruges som "vært" for computeren, der i projekttegningerne er udformet som en Mac.

Det skriver Appleinsider.com.

Er det en Mac eller en...?

At den muligt kommende computerenheder skulle være en alternativ Mac, melder patentet intet om.

"Enheden kan være i mange former," skriver Apple i sit patent.

Dermed er der lagt op til, at selskabet pønser på at bygge en computerenhed, hvor iPhones og iPads kan klikkes ind i computeren og sørge for computerkræften, dataoverførsler, WiFi-forbindelsen, uden det dog er beskrevet i detaljer i selve patentet.

"Som sådan kan tilbehørs-enheden har lille eller ingen uafhængige processor-ressourcer i en form af en CPU eller andre omfattende processorer," lyder det i Apples patent.

Samtidig er der lagt op til, at der kan indbygges eksempelvis GPU-enheder ind i den bærbare Apple-computer.

Hvordan computeren kommer til at se ud i sidste ende, og om den overhovedet kommer på markedet, er endnu uvist. 

Læs også: 

Apple rydder op i sit tablet-sortiment: Sænker prisen på denne iPad

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-specialist til bruger- og rollestyring

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job