Dansk online-firma konkurs: Bownty løbet tør for penge

Det danske dealsite Bownty er trods flere store kapitalindsprøjtninger gået konkurs.

Artikel top billede

Den danske internetvirksomhed Bownty er gået konkurs, skriver Finans.

Virksomheden står bag et såkaldt dealsite, der indsamlet flere tusind tilbud fra forskellige websites.

Ifølge Finans har selskabet gennem de senere år vokset sig så stort, at det i dag er et af de største af sin slags i Europa.

Selskabet har ligeledes modtaget ret store kapitaltilskud - senest 25 millioner kroner fra en række investorer. Dog har selskab i flere år givet underskud.

Blandt andet derfor kommer konkursen som en overraskelse.

"Markedet voksede desværre aldrig, som vi havde håbet," siger Lars Andersen fra Seed Capital og bestyrelsesmedlem i selskabet, til Finans.

Seep Capital skød i 2012 tre millioner kroner ind i selskabet, som dengang bedyrede til Computerworld, at det var tilstede i 17 lande.

Det kan du læse mere om her: Tilbudsbryster og cupcakes skaffer millioner til dansk it-startup.

Selskabets medstifter, Palle Ladbye-Hansen, siger til Finans, at der lige nu pågår forhandlinger om overtagelse af aktiverne i Bownty.

Selskabet var i 2012 med på Red Heerings Top 100-liste over de bedste europæiske iværksætter-virksomheder.

Det kan du læse mere om her: Så mange danske firmaer er blandt Europas bedste.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S