Tilbuds-bryster og cupcakes skaffer millioner til dansk it-startup

Drukner du også i daglige tilbuds-mails? Investeringsfirma mener, at Bownty.dk er din redningskrans.

Artikel top billede

Groupon, Dagensbedste.dk, Sweetdeal, Downtown, Citymonkey.dk, Krak Deals...

Listen over danske tilbudssites med daglige slagtilbud på sushi-middage, brystløft og ansigtbehandlinger bare vokser og vokser. Og det gør uoverskueligheden også.

Derfor er Bownty.com en god forretning.

Det mener investeringsfirmaet Seed Capital, der nu har givet iværksætterne bag Bownty tre millioner kroner i investeringskapital.

Bownty.com er en aggregator-service. Altså en tjeneste der lever af at samle og organisere data fra andre tjenester. I dette tilfælde de daglige tilbudsmails fra 100 forskellige dealsites i ind- og udland. En daglig mængde på 6000 tilbud.

Bownty giver et lag af filtrering, så man kan vælge hvilke typer deals, man er interesseret i uden at lade indbakken oversvømme af daglige mails.


Et udlandseventyr?

Bownty har eksisteret siden marts 2011 og her en konkurrent i All2day.dk, der koncentrerer sig om det danske marked, og havde på et tidspunkt også en konkurrent i Dunno.dk.
Men Dunno virker til at stå stille i forhold til Bownty, der nu både er aktiv i Danmark og udlandet. Firmaet har aftaler med cirka 100 europæiske deal-sites, der betaler Bownty for at sende brugere og potentielle kunder videre til dem.

I udlandet har Bownty dog flere konkurrenter, der også har set en forretningsmulighed i den uendelige bunke at tilbudssider.

"Vi er tilstede i cirka 17 lande, og det er det fokus, som vi vil øge med investeringen fra Seed. Vi mener, at vi har den rigtige strategi til at udvide internationalt. Vi har 100 europæiske sites, og det tal vokser dag for dag," siger Steffen W. Frølund til ComON.

Han mener selv, at Bownty kan blive tilbudssidernes svar på Momondo, der samler flyrejser og på samme måde giver overblik.

De daglige tilbudsmail i indbakken blev et stort hit i 2011 og virker til at tiltrække nye brugere i 2012, hvor danske forbrugere tilsyneladende stadig forsøger at stramme budgettet ind og spare på forbruget.

"Dealsites er en af de stærkeste tendenser i it lige nu, og vi er overbevist om, at vi kun har set toppen af isbjerget på dette marked. Bownty har allerede etableret sig som Danmarks største deal aggregator, og ligeså vigtigt formår de at tænke deres service og forretningsmodel sammen med en innovativ partnerskabsstrategi, som vi har meget høje forhåbninger til," udtaler Jakob Ekkelund, Investment Manager, SEED Capital.

SEED Capital betegner sig selv som Danmark største venturekapitalfond inden for tidlige investeringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S