Tilbuds-bryster og cupcakes skaffer millioner til dansk it-startup

Drukner du også i daglige tilbuds-mails? Investeringsfirma mener, at Bownty.dk er din redningskrans.

Artikel top billede

Groupon, Dagensbedste.dk, Sweetdeal, Downtown, Citymonkey.dk, Krak Deals...

Listen over danske tilbudssites med daglige slagtilbud på sushi-middage, brystløft og ansigtbehandlinger bare vokser og vokser. Og det gør uoverskueligheden også.

Derfor er Bownty.com en god forretning.

Det mener investeringsfirmaet Seed Capital, der nu har givet iværksætterne bag Bownty tre millioner kroner i investeringskapital.

Bownty.com er en aggregator-service. Altså en tjeneste der lever af at samle og organisere data fra andre tjenester. I dette tilfælde de daglige tilbudsmails fra 100 forskellige dealsites i ind- og udland. En daglig mængde på 6000 tilbud.

Bownty giver et lag af filtrering, så man kan vælge hvilke typer deals, man er interesseret i uden at lade indbakken oversvømme af daglige mails.


Et udlandseventyr?

Bownty har eksisteret siden marts 2011 og her en konkurrent i All2day.dk, der koncentrerer sig om det danske marked, og havde på et tidspunkt også en konkurrent i Dunno.dk.
Men Dunno virker til at stå stille i forhold til Bownty, der nu både er aktiv i Danmark og udlandet. Firmaet har aftaler med cirka 100 europæiske deal-sites, der betaler Bownty for at sende brugere og potentielle kunder videre til dem.

I udlandet har Bownty dog flere konkurrenter, der også har set en forretningsmulighed i den uendelige bunke at tilbudssider.

"Vi er tilstede i cirka 17 lande, og det er det fokus, som vi vil øge med investeringen fra Seed. Vi mener, at vi har den rigtige strategi til at udvide internationalt. Vi har 100 europæiske sites, og det tal vokser dag for dag," siger Steffen W. Frølund til ComON.

Han mener selv, at Bownty kan blive tilbudssidernes svar på Momondo, der samler flyrejser og på samme måde giver overblik.

De daglige tilbudsmail i indbakken blev et stort hit i 2011 og virker til at tiltrække nye brugere i 2012, hvor danske forbrugere tilsyneladende stadig forsøger at stramme budgettet ind og spare på forbruget.

"Dealsites er en af de stærkeste tendenser i it lige nu, og vi er overbevist om, at vi kun har set toppen af isbjerget på dette marked. Bownty har allerede etableret sig som Danmarks største deal aggregator, og ligeså vigtigt formår de at tænke deres service og forretningsmodel sammen med en innovativ partnerskabsstrategi, som vi har meget høje forhåbninger til," udtaler Jakob Ekkelund, Investment Manager, SEED Capital.

SEED Capital betegner sig selv som Danmark største venturekapitalfond inden for tidlige investeringer.

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job