Så mange danske it-firmaer er blandt Europas bedste

Seks danske it-firmaer i finalen i international iværksætterkonkurrence.

Artikel top billede

Den årlige globale innovations-konkurrence Red Herring er i gang, og i denne uge var der hæder til seks danske it- og teknologifirmaer.

I den europæiske afdeling var 17 danske firmaer med i opløbet, og de seks fortsætter nu til den globale finale. De seks finalister er Atosho, Docia, DukaPC, Debriefing Software, Preview Networks og Velocytech.

Atosho, som ComON tidligere har skrevet om her, laver en ny type reklameplatform til nettet, der forsimpler købsprocessen.

Docia står bag projektstyrings-værktøjet ByggeWeb, som skal hjælpe byggebranchenmed alt fra den fra første tegning til sidste mursten.

DukaPC sælger brugervenlige computere til pensionister eller andre, der ikke føler sig hjemme i et almindeligt styresystem.

De resterende danske finalister er Debriefing Software, der laver storage-management, Preview Networks, hvis teknologi distribuerer filmtrailers på mange forskellige platforme samt chipdesign-virksomheden Velocytech.

Danskere med i finalen

De ti danske deltagere, ikke fortsætter i konkurrencen, er Blueprinter, der laver 3D-printere, Comenxa, der administrerer og sælger personalegoder, samt Bownty, der samler tilbud fra forskellige deal-site, og netop har fået ekstra kapital til at fortsætte med at gøre det.

Også Iptronics, der laver halvledere, og firmaerne Mobilefitness, Serious Games og MobilityCount blev valgt fra.

Mobilefitness
 laver it, der skal støtte folks jagt på vægttab og andre vaneændringer. Seriousgames har tidligere fået ros for ambitiøse computerspil med klare pædagogiske og undervisningsmæssige bagtanker. Mobilitycount er ved at udvikle en sædkvalitets-test, som kan sælges i håndkøb.

Resten af de deltagende danske startups, som ikke kom i finalen, er Fluxome (bioteknologi/fødevarer), Santaris, der forsker i at bekæmpe smitsomleverbetændelse, Mobile-identity (web-bureau) og Azanta, (kræftforskning).

Endnu et firma med danske aner er cloudfirmaet OnApp, der har base i London, men har den danske stifter Ditlev Bredahl i spidsen.

Se hele finalelisten med de 100 firmaer hos Red Herring.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet