Bølge af nye love tvinger BEC til at bruge flere hundrede millioner kroner på compliance: "Det suger udviklingskræfter væk fra vores innovative udvikling"

En stadig strøm af nye love og nye krav tvinger danske BEC til at brugere flere hundrede millioner af kroner på compliance-projekter, der ofte sættes i gang i blinde. "Vi er nødt til at gå i gang med at udvikle, før vi kender de endelige regler - ellers kan vi ikke nå det. Det er en helt skør anvendelse af ressourcer," siger direktør.

Artikel top billede

En stadig strøm af lovkrav og nye regler trækker tænder ud for Roskilde-selskabet BEC, der leverer it til en lang række danske penge-institutter.

"Der har virkelig været tryk på lovgivningsmøllen i de seneste år. Vi har mindst syv større danske og internationale lovkomplekser, som vi skal indarbejde i vores systemer i 2016-2018, for at vores kunder overhovedet må have lov til at drive bank," lyder det fra selskabets administrerende direktør, Kurt Nørrisgaard.

De nye regler tæller omfattende komplekser som EU's nye persondataforordning, nye regler om hvidvask, investeringsrådgivning og en række andre ting.

Kurt Nørrisgaard mener, at presset er for stort.

Selskabet forventer at skulle investere 200 millioner kroner i compliance i det kommende år. Sidste år løb beløbet op i 160 millioner kroner.

"I mit sind er der ingen tvivl om, at det her kommer for hurtigt og alt for omfattende, for det suger jo udviklingskræfter væk fra vores mere innovative udvikling af nye digitale muligheder til danske bankkunder," siger han.

Ikke mindst forberedelserne til EU's persondataforordning - GDPR - vækker bekymrnig.

Forordningen bliver indført direkte som dansk lov 25. maj 2018 og er en stor mundfuld for de fleste danske organisationer, som er tvunget til at gennemgå og justere meget store dele af deres it-setup i komplekse manøvre-

Alligevel er det fortsat uklart, hvordan de danske regler bliver. Det forventes, at de konkrete danske regler først vedtages i Folketinget til efteråret.

Kurt Nørrisgaard kritiserer da også, at detailreglerne først bliver specificeret ganske få måneder før, de reelt træder i kraft.

Det gør vilkårene helt urimelige.

"Vi er simpelthen nødt til at gå i gang med at udvikle systemerne til at håndtere nye regler, før vi kender de endelige regler - ellers kan vi ikke nå det. Det er jo en helt skør anvendelse af ressourcer, og det medfører en oplagt risiko for at spilde udviklingskroner på at gå i den forkerte retning," siger han.

BEC kom ifølge årsrapporten ud med et underskud på en million kroner på en omsætning på 1,4 milliarder kroner. BEC har som mål at lande et rundt nul på bundlinien hvert år.

Læs også:

Danske virksomheder er voldsomt langt bagude med GDPR - det kan blive en bekostelig affære

Ny persondataforordning fra EU er en gylden forretningsmulighed: Milliarder på spil for it-branchen

Fem gode råd: Sådan kommer du i gang med den nye EU-persondataforordning

SAP: EU's kommende persondata-forordning kan blive meget skadelig

Dorte Toft: Ny persondataret skaber skræk i erhvervslivet, frygt i det offentlige og vild jubel hos juristerne

Dansk it-firma masseansætter: Skal bruge 90 nye medarbejdere med disse it-profiler

400 danske it-udviklere skal arbejde super agilt: "Hvis ikke man er klar til at tage dette skridt, lykkes man ikke"

Danske BEC i stort frasalg: Sælger datterselskab med 160 medarbejdere

Efter BEC's salg af stor afdeling til hollandsk selskab: Her er fremtiden for de 160 it-medarbejdere i Danmark

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S