Telia afliver alle opkøbsrygter: TDC er for dyr og en for risikabel investering

Telia-topchef Johan Dennelind afliver alle rygter om, at selskabet skulle være interesseret i at købe danske TDC.

Artikel top billede

Telia kommer ikke til at købe TDC. Sådan lyder den klare besked fra Telia-topchef Johan Dennelind, der blev spurgt om muligheden, da han tidligere onsdag fremlagde Telias kvartalsregnskab.

Her pegede han på, at han mener, at TDC er for dyr og risikoen for høj.

"Prissætningen og risikoen ved TDC er ikke attraktivt, så vi fokuserer på andre muligheder," sagde han.

Svenske TeliaSonera har ellers i flere omgange været fulgt af rygter om, at selskabet bejlede til TDC-ejerne om en overtagelse af det danske selskab.

Det kan du læse mere om her: Opkøbsplaner rumler: Telia på vej til at købe TDC.

I Telias årsregnskab i januar skrev TeliaSonera dog også, at ‘risk and valuation' ved TDC ikke var attraktiv, men at selskabet ville fortsætte med at se på de ‘strategiske muligheder' i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Telia efter TDC-opkøbsrygter: Opkøb i Danmark er 'ikke attraktivt."

Telia har i årevis været presset i Danmark, hvor mange teleselskaber slås om relativt få kunder i et prispresset marked. Her slås Telia især med de to andre store selskaber, TDC og Telenor.

Det har fået Telia til at afsøge mulighederne for opkøb og lignende for at få volumen og muskler nok til for alvor at presse igen.

Telenor og Telia er blandt de store mobil-spillere i Danmark, hvor de begge har været sat i forbindelse med et opkøb af TDC.

Telia købte imidlertid i fjor norske Phonero, mens Telia så sent som i januar igen rygtedes som mulig køber.

Det kan du læse mere om her: Telia-opkøb af TDC vil kræve drastiske tiltag: Dette taler for og imod et køb af TDC.

Telia og Telenor forsøgte for et par år siden at fusionere i Danmark, men fusionen blev bremset af EU, der mente, at fusionen ville skade konkurrencen i for stor udstrækning.

Det kan du læse mere om her: Et år efter fusions-floppet hos Telia og Telenor: Har haft store konsekvenser i den danske telebranche.:

Johan Dennelind siger, at Telia nu arbejder på ‘strukturelle løsninger' på at løse det, som han kalder for den ‘danske situation.'

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job