Telia afliver alle opkøbsrygter: TDC er for dyr og en for risikabel investering

Telia-topchef Johan Dennelind afliver alle rygter om, at selskabet skulle være interesseret i at købe danske TDC.

Artikel top billede

Telia kommer ikke til at købe TDC. Sådan lyder den klare besked fra Telia-topchef Johan Dennelind, der blev spurgt om muligheden, da han tidligere onsdag fremlagde Telias kvartalsregnskab.

Her pegede han på, at han mener, at TDC er for dyr og risikoen for høj.

"Prissætningen og risikoen ved TDC er ikke attraktivt, så vi fokuserer på andre muligheder," sagde han.

Svenske TeliaSonera har ellers i flere omgange været fulgt af rygter om, at selskabet bejlede til TDC-ejerne om en overtagelse af det danske selskab.

Det kan du læse mere om her: Opkøbsplaner rumler: Telia på vej til at købe TDC.

I Telias årsregnskab i januar skrev TeliaSonera dog også, at ‘risk and valuation' ved TDC ikke var attraktiv, men at selskabet ville fortsætte med at se på de ‘strategiske muligheder' i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Telia efter TDC-opkøbsrygter: Opkøb i Danmark er 'ikke attraktivt."

Telia har i årevis været presset i Danmark, hvor mange teleselskaber slås om relativt få kunder i et prispresset marked. Her slås Telia især med de to andre store selskaber, TDC og Telenor.

Det har fået Telia til at afsøge mulighederne for opkøb og lignende for at få volumen og muskler nok til for alvor at presse igen.

Telenor og Telia er blandt de store mobil-spillere i Danmark, hvor de begge har været sat i forbindelse med et opkøb af TDC.

Telia købte imidlertid i fjor norske Phonero, mens Telia så sent som i januar igen rygtedes som mulig køber.

Det kan du læse mere om her: Telia-opkøb af TDC vil kræve drastiske tiltag: Dette taler for og imod et køb af TDC.

Telia og Telenor forsøgte for et par år siden at fusionere i Danmark, men fusionen blev bremset af EU, der mente, at fusionen ville skade konkurrencen i for stor udstrækning.

Det kan du læse mere om her: Et år efter fusions-floppet hos Telia og Telenor: Har haft store konsekvenser i den danske telebranche.:

Johan Dennelind siger, at Telia nu arbejder på ‘strukturelle løsninger' på at løse det, som han kalder for den ‘danske situation.'

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S