Samsung og Apple står i stampe på smartphone-markedet - men tre kinesiske selskaber buldrer frem

Markedsandelen hos Samsung og Apple stiger ikke længere. Til gengæld buldrer tre kinesiske selskaber frem. Særligt Huawei nærmer sig nu Apples markedsandel.

Artikel top billede

Samsung og Apple er kongerne på det globale smartphone-marked - men de står begge stille, hvad angår markedsandelen. 

Til gengæld buldrer de tre kinesiske producenter Huawei, Oppo og Vivo frem.

Det er konklusionen i en ny markedsopgørelse fra analysefirmaet IDC.

Som det fremgår af figuren nederst, fik Samsung i første kvartal i år en markedsandel på 22,8 procent, mens Apple landede på 14,9 procent.

Begge selskaber ligger dermed stort set på samme niveau som i første kvartal 2016.

Ser man derimod på et selskab som Huawei, er markedsandelen i samme periode steget med hele 21,7 procent, så Huawei i første kvartal i år landede på en markedsandel på 9,8 procent.

Endnu vildere er væksten dog hos Oppo, der øgede markedsandelen med 29,8 procent, mens også Vivo har fart på med en vækst på 23,6 procent.

Læs også: Her er de 10 mest solgte smartphones i verden: Disse konkrete modeller køber forbrugerne

Det er dog i første omgang mest Huawei, man skal holde øje med.

Hvis Huawei fortsætter med den flotte fremdrift på markedet, samtidig med at Apples markedsandel forbliver på samme niveau som i dag, vil Huawei inden længe kunne begynde at skimte Apple forude på andenpladsen.

"Huawei demonstrerede endnu engang sin stabile position i premium-markedet med P og Mate-serien og har en stærk tilstedeværelse i den billigere del af markedet med Y-serien og Honor-brandet," skriver IDC.

Her er udviklingen

Samtidig er det er det interessant, at de tre kinesiske selskaber på listen - Huawei, Oppo og Vivo - nu har en samlet markedsandel på 22,4 procent - samme niveau som Samsungs markedsandel.

Der blev ifølge IDC i første kvartal i år sendt 347 millioner smartphones ud på markedet, en stigning på 4,3 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Det er en mindre beskeden stigning, end man typisk så for år tilbage, men det viser dog, at der stadig er et vækstpotentiale på smartphone-markedet.

Læs også:

Her er de 10 mest solgte smartphones i verden: Disse konkrete modeller køber forbrugerne

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S