CIO forlader Mærsk-koncernen - skifter til smykkegiganten Pandora

Mærsk-selskabet Svitzer mister sin CIO, Jesper Kingo Christensen, der skifter til Pandora.

Artikel top billede

Billeder: Kim Stensdal. (Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Jesper Kingo Christensen, der har været CIO i Svitzer siden januar 2014, skifter til smykkegiganten Pandora.

Det fremgår af hans LinkedIN-profil.

Her kan man læse, at han med start den 1. maj er blevet "vice president for it planning" hos Pandora. 

Svitzer er verdens ældste bugser- og bjergningsselskab og har eksisteret siden 1833.

I dag har selskabet 4.200 medarbejdere på verdensplan og omkring 400 slæbebåde.

Jesper Kingo Christensen har fra hovedkontoret i Københavns Nordhavn sammen med de 25 globale medarbejdere i it-organisationen arbejdet på at modernisere selskabet på it-fronten.

Det har han tidligere fortalt om i et længere interview her på Computerworld:

"Basalt set blev jeg ansat til at genskabe tilliden til it. Der var simpelthen en problematisk udfordring i, at it ikke fungerede," forklarede Jesper Kingo Christensen dengang.

"Nu har vi fået en stabil infrastruktur og hastighed på applikationerne, hvilket er en forudsætning for at få folk til at arbejde med vores systemer og data. Det frigiver så tid, så vi kan arbejde med det 'value add', som vi så gerne vil."

Læs interviewet her: Dansk CIO: "Du er nødt til at tage hånd om de lavpraktiske it-opgaver, før der er license to play"

Hos Pandora kommer Jesper Kingo Christensen til at blive en del af en fremadstormende koncern, hvor der også sker mange ting på den digitale front i disse år.

Sidste sommer ansatte det børsnoterede smykkefirma en ny CIO, Peter Cabello Holmberg, der kom fra en stilling som CIO i GN Store Nord.

"Jeg ser frem til at begynde i Pandora og være med til at etablere en global it-organisation, der kan understøtte de fortsatte vækstambitioner," udtalte Peter Cabello Holmberg dengang til Computerworld.

Jesper Kingo Christensen refererer i sin nye stilling som "vice president, it planning" i Pandora til Peter Cabello Holmberg.

Pandora, der har hovedkontor i København, blev stiftet i 1982, og beskæftiger i dag 21.500 medarbejdere, heraf er cirka 12.400 i Thailand, hvor produktionen af smykkerne foregår.

2016 havde Pandora en omsætning på 20,3 milliarder danske kroner.

Læs også:

Dansk CIO: "Du er nødt til at tage hånd om de lavpraktiske it-opgaver, før der er license to play"

Ny CIO til Pandora - henter top-CIO fra GN Store Nord

"Den aften gik jeg bedrøvet hjem til hotellet og tænkte: Hvordan i alverden skal vi nogensinde få det til at virke?"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job