"Den aften gik jeg bedrøvet hjem til hotellet og tænkte: Hvordan i alverden skal vi nogensinde få det til at virke?"

"Som CIO sidder du med den der følelse af, at du har købt ind på en applikation, der er rullet ud worldwide - og du tænker bare: Hvordan får vi nogensinde det her til at blive godt?"

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

"Jeg havde på det tidspunkt været ansvarlig for it i Svitzer i et års tid. Vi var i gang med at rulle et nyt globalt netværk ud og havde voldsomt store problemer med en applikation.

Vi kunne ikke finde ud af, hvorfor det kørte så langsomt. Vi knoklede og havde arkitekter på fra vores side, selvom det burde være leverandøren, der havde det.

Jeg havde så besluttet mig for, at jeg gerne ville se, hvordan performance så ud, når man havde en nattevagt. Så vi mødte ind på et havnekontor i Australien for at se på det system, der kørte på en server i Danmark.

Og ja, jeg kunne bare se, at det var dræbende langsomt. De her 'sticky keys' og den måde, systemet svarede på - en simpel operation kunne nemt tage to minutter, før skærmen blev opdateret.

Den aften gik jeg bedrøvet hjem til hotellet og tænkte: Hvordan i alverden skal vi nogensinde få det til at virke? 

Det var jo ikke bare på det havnekontor, men overalt i Australien, at det kørte på den måde - og for den sags skyld også på Bahamas og andre steder.

Som CIO sidder du med den der følelse af, at du har købt ind på en applikation, der er rullet ud worldwide - og du tænker bare: Hvordan får vi nogensinde det her til at blive godt?

Vi har løst det så godt, som det overhovedet kan lade sig gøre. Det har taget os halvandet år. Til sidst fandt vi de fleste af de fejl, der gjorde, at denne her applikation var dræbende langsom.

Men jeg skal til Australien igen om noget tid, og jeg ved, at det ikke bliver fantastisk, det jeg skal se. Det kommer kun til at blive godt, når vi skifter til en ny platform."

Jesper Kingo Christensen, CIO, Mærsk-selskabet Svitzer

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S