Fjernvarmeselskaber står klar til at aftage overskudsvarme fra datacentre: Derfor er 2018 den afgørende skæringsdato

Potentialet for at udnytte de kolosale mængder overskudsvarme fra nuværende og fremtidige datacentre er enormt. Fjernvarmeselskaberne er klar, men politikerne skal handle nu, siger Dansk Fjernvarme

Artikel top billede

Foto: Nils Rosenvold

Når de nuværende og kommende datacentre frem mod 2030 begynder at sluge uendelige mængder af energi, så dannes der en næsten ligeså stor mængde varme. 

Varme som de danske fjernvarmeselskaber er parate til at aftage, hvis incitamentet skabes til via varmepumper at føre varmen over i fjernvarmenettet. 

Sådan lyder udmeldingen fra Kim Mortensen, der er direktør i Dansk Fjernvarme. 

"Jeg er sikker på, at fjernvarmesleskaberne vil synes, at det er interessant. Der kan være nogle lokale forhold, der gær sig gældende, men som udgangspunkt vil selskaberne være meget interesserede i at få lov til at udnytte den her overskudsvarme," siger han.

Kæmpe potentiale

Og mængden af overskudsvarme bliver enorm, hvis man tager udgangspunkt i Energstyrelsens fremskrivning for elforbruget i de danske datacentre frem mod 2030.

Læs mere om det her: Så meget overskudsvarme vil danske datacentre producere om blot 15 år: Vil kunne opvarme hele Aarhus og Odense samtidig

Potentialet rækker i følge Computerworlds beregninger, som er belvet forholdt fagpersonger, til at opvarme flere end 200.000 husstande i 2030. Og selvom det ikke er helt præcist, så erklærer Kim Mortensen, at fjernvarmesektoren står parat. 

"Det er ikke sikkert, at man en til en kan udnytte overskudsvarmen fra datacentrene i den mængde, men potentialet er så stort, at fjernvarmeselskaberne vil kunne planlægge efter det, hvis rammebetingelserne bliver de rigtige," siger han. 

Politisk velvilje

Hos Dansk Fjernvarme er man derfor bekymrede over manglen på politisk vilje. Der ligger ellers en klar skæringsdato forude, mener man.

I udgangen af 2018 bortfalder en stor del af støtten til fjernvarmeværker, der bruger naturgas. Derfor er værkerne allerede nu på udkig efter alternative løsninger og her kan overskudsvarme fra datacentrene komme i spil, hvis der kommer et løft i afgifterne.

"Sagen er, at hvis fjernvarmeselskaberne får lavet andre løsninger, så vil den overskudsvarme i datacentrene netop komme i overskud. Man risikerer at chancen for at få den anvendt til boligopvarmning forpasses," siger Kim Mortensen og fortsætter:

Læs mere om det her: Dansk datacenter-direktør: "Det er helt pløk-åndssvagt, at det bedre kan betale sig for os at lukke varmen ud"

"Inden udgangen af 2018 skal fjernvarmeselskaberne have fundet andre varmekilder, og hvis ikke eldrevne varmepumper er konkurrencedygtige, så vil det for eksempel blive biomasseanlæg."

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura