Fjernvarmeselskaber står klar til at aftage overskudsvarme fra datacentre: Derfor er 2018 den afgørende skæringsdato

Potentialet for at udnytte de kolosale mængder overskudsvarme fra nuværende og fremtidige datacentre er enormt. Fjernvarmeselskaberne er klar, men politikerne skal handle nu, siger Dansk Fjernvarme

Artikel top billede

Foto: Nils Rosenvold

Når de nuværende og kommende datacentre frem mod 2030 begynder at sluge uendelige mængder af energi, så dannes der en næsten ligeså stor mængde varme. 

Varme som de danske fjernvarmeselskaber er parate til at aftage, hvis incitamentet skabes til via varmepumper at føre varmen over i fjernvarmenettet. 

Sådan lyder udmeldingen fra Kim Mortensen, der er direktør i Dansk Fjernvarme. 

"Jeg er sikker på, at fjernvarmesleskaberne vil synes, at det er interessant. Der kan være nogle lokale forhold, der gær sig gældende, men som udgangspunkt vil selskaberne være meget interesserede i at få lov til at udnytte den her overskudsvarme," siger han.

Kæmpe potentiale

Og mængden af overskudsvarme bliver enorm, hvis man tager udgangspunkt i Energstyrelsens fremskrivning for elforbruget i de danske datacentre frem mod 2030.

Læs mere om det her: Så meget overskudsvarme vil danske datacentre producere om blot 15 år: Vil kunne opvarme hele Aarhus og Odense samtidig

Potentialet rækker i følge Computerworlds beregninger, som er belvet forholdt fagpersonger, til at opvarme flere end 200.000 husstande i 2030. Og selvom det ikke er helt præcist, så erklærer Kim Mortensen, at fjernvarmesektoren står parat. 

"Det er ikke sikkert, at man en til en kan udnytte overskudsvarmen fra datacentrene i den mængde, men potentialet er så stort, at fjernvarmeselskaberne vil kunne planlægge efter det, hvis rammebetingelserne bliver de rigtige," siger han. 

Politisk velvilje

Hos Dansk Fjernvarme er man derfor bekymrede over manglen på politisk vilje. Der ligger ellers en klar skæringsdato forude, mener man.

I udgangen af 2018 bortfalder en stor del af støtten til fjernvarmeværker, der bruger naturgas. Derfor er værkerne allerede nu på udkig efter alternative løsninger og her kan overskudsvarme fra datacentrene komme i spil, hvis der kommer et løft i afgifterne.

"Sagen er, at hvis fjernvarmeselskaberne får lavet andre løsninger, så vil den overskudsvarme i datacentrene netop komme i overskud. Man risikerer at chancen for at få den anvendt til boligopvarmning forpasses," siger Kim Mortensen og fortsætter:

Læs mere om det her: Dansk datacenter-direktør: "Det er helt pløk-åndssvagt, at det bedre kan betale sig for os at lukke varmen ud"

"Inden udgangen af 2018 skal fjernvarmeselskaberne have fundet andre varmekilder, og hvis ikke eldrevne varmepumper er konkurrencedygtige, så vil det for eksempel blive biomasseanlæg."

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S