Netop afgjort: Dansk borgmester måtte gerne læse byrådsmedlems emails

Statsadvokaten har afgjort, at borgmester Iver Enevoldsen havde ret til at læse byrådsmedlems email-korrespondance i omdiskuteret bredbånds-sag.

Artikel top billede

Iver Enevoldsen (V) er borgmester i Ringkøbing-Skjern.

En mistanke om læk af fortrolige oplysninger i fik i 2016 borgmester Iver Enevoldsen (V) og kommunaldirektøren i Ringkøbing-Skjern Kommune til at gennemgå en email-korrespondance hos blandt andre byrådsmedlemmet Niels Rasmussen fra SF.

Det førte til, at Niels Rasmussen politianmeldte dem begge.

Nu er det dog netop blevet slået fast, at Iver Enevoldsen var i sin gode ret til at gennemå mail-korrespondensen.

Det skriver dr.dk, der kan fortælle, at statsadvokaten har afgjort, at ledelsen i en kommune har ret til at læse ansattes (og altså også byrådsmedlemmers) emails.

Derfor er alle sigtelser nu frafaldet.

Niels Rasmussen, der altså havde anmeldt borgmester Iver Enevoldsen, siger, at han modtager afgørelsen med hovedrysten.

"Jeg har ikke hørt en eneste sige, at det er lovligt, siger Niels Rasmussen til DR.

Har trukket sig fra projektet

Den konkrete mail-korrespondance i Ringkøbing-Skjern handlede om det omdiskuterede bredbånds-projekt i kommunen.

Otte byrådsmedlemmer og seks embedsmænd fik gennemlæst deres mailkorrespondance med teleanalytikeren John Strand.

"Baggrunden for, at vi har gjort, som vi har gjort, er, at vi kan konstatere, at der er lækket nogle fortrolige oplysninger fra lukkede møder," har borgmesteren forklaret til Computerworld.

Ringkøbing-Skjern Kommune har i dag i øvrigt trukket sig fra bredbåndsprojektet. Læs mere om det her.

Læs også:

Politianmeldt borgmester frygtede læk i fiber-sag: Derfor skulle mail-korrespondance tjekkes

Byrådspolitiker afhørt af politiet efter voldsomme anklager om mail-overvågning

Dansk bredbåndsprojekt i alvorlige problemer: Kommune må trække sig fra projektet efter alvorlige fejl

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS