Netop afgjort: Dansk borgmester måtte gerne læse byrådsmedlems emails

Statsadvokaten har afgjort, at borgmester Iver Enevoldsen havde ret til at læse byrådsmedlems email-korrespondance i omdiskuteret bredbånds-sag.

Artikel top billede

Iver Enevoldsen (V) er borgmester i Ringkøbing-Skjern.

En mistanke om læk af fortrolige oplysninger i fik i 2016 borgmester Iver Enevoldsen (V) og kommunaldirektøren i Ringkøbing-Skjern Kommune til at gennemgå en email-korrespondance hos blandt andre byrådsmedlemmet Niels Rasmussen fra SF.

Det førte til, at Niels Rasmussen politianmeldte dem begge.

Nu er det dog netop blevet slået fast, at Iver Enevoldsen var i sin gode ret til at gennemå mail-korrespondensen.

Det skriver dr.dk, der kan fortælle, at statsadvokaten har afgjort, at ledelsen i en kommune har ret til at læse ansattes (og altså også byrådsmedlemmers) emails.

Derfor er alle sigtelser nu frafaldet.

Niels Rasmussen, der altså havde anmeldt borgmester Iver Enevoldsen, siger, at han modtager afgørelsen med hovedrysten.

"Jeg har ikke hørt en eneste sige, at det er lovligt, siger Niels Rasmussen til DR.

Har trukket sig fra projektet

Den konkrete mail-korrespondance i Ringkøbing-Skjern handlede om det omdiskuterede bredbånds-projekt i kommunen.

Otte byrådsmedlemmer og seks embedsmænd fik gennemlæst deres mailkorrespondance med teleanalytikeren John Strand.

"Baggrunden for, at vi har gjort, som vi har gjort, er, at vi kan konstatere, at der er lækket nogle fortrolige oplysninger fra lukkede møder," har borgmesteren forklaret til Computerworld.

Ringkøbing-Skjern Kommune har i dag i øvrigt trukket sig fra bredbåndsprojektet. Læs mere om det her.

Læs også:

Politianmeldt borgmester frygtede læk i fiber-sag: Derfor skulle mail-korrespondance tjekkes

Byrådspolitiker afhørt af politiet efter voldsomme anklager om mail-overvågning

Dansk bredbåndsprojekt i alvorlige problemer: Kommune må trække sig fra projektet efter alvorlige fejl

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job