Netop afgjort: Dansk borgmester måtte gerne læse byrådsmedlems emails

Statsadvokaten har afgjort, at borgmester Iver Enevoldsen havde ret til at læse byrådsmedlems email-korrespondance i omdiskuteret bredbånds-sag.

Artikel top billede

Iver Enevoldsen (V) er borgmester i Ringkøbing-Skjern.

En mistanke om læk af fortrolige oplysninger i fik i 2016 borgmester Iver Enevoldsen (V) og kommunaldirektøren i Ringkøbing-Skjern Kommune til at gennemgå en email-korrespondance hos blandt andre byrådsmedlemmet Niels Rasmussen fra SF.

Det førte til, at Niels Rasmussen politianmeldte dem begge.

Nu er det dog netop blevet slået fast, at Iver Enevoldsen var i sin gode ret til at gennemå mail-korrespondensen.

Det skriver dr.dk, der kan fortælle, at statsadvokaten har afgjort, at ledelsen i en kommune har ret til at læse ansattes (og altså også byrådsmedlemmers) emails.

Derfor er alle sigtelser nu frafaldet.

Niels Rasmussen, der altså havde anmeldt borgmester Iver Enevoldsen, siger, at han modtager afgørelsen med hovedrysten.

"Jeg har ikke hørt en eneste sige, at det er lovligt, siger Niels Rasmussen til DR.

Har trukket sig fra projektet

Den konkrete mail-korrespondance i Ringkøbing-Skjern handlede om det omdiskuterede bredbånds-projekt i kommunen.

Otte byrådsmedlemmer og seks embedsmænd fik gennemlæst deres mailkorrespondance med teleanalytikeren John Strand.

"Baggrunden for, at vi har gjort, som vi har gjort, er, at vi kan konstatere, at der er lækket nogle fortrolige oplysninger fra lukkede møder," har borgmesteren forklaret til Computerworld.

Ringkøbing-Skjern Kommune har i dag i øvrigt trukket sig fra bredbåndsprojektet. Læs mere om det her.

Læs også:

Politianmeldt borgmester frygtede læk i fiber-sag: Derfor skulle mail-korrespondance tjekkes

Byrådspolitiker afhørt af politiet efter voldsomme anklager om mail-overvågning

Dansk bredbåndsprojekt i alvorlige problemer: Kommune må trække sig fra projektet efter alvorlige fejl

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S