Netop afgjort: Dansk borgmester måtte gerne læse byrådsmedlems emails

Statsadvokaten har afgjort, at borgmester Iver Enevoldsen havde ret til at læse byrådsmedlems email-korrespondance i omdiskuteret bredbånds-sag.

Artikel top billede

Iver Enevoldsen (V) er borgmester i Ringkøbing-Skjern.

En mistanke om læk af fortrolige oplysninger i fik i 2016 borgmester Iver Enevoldsen (V) og kommunaldirektøren i Ringkøbing-Skjern Kommune til at gennemgå en email-korrespondance hos blandt andre byrådsmedlemmet Niels Rasmussen fra SF.

Det førte til, at Niels Rasmussen politianmeldte dem begge.

Nu er det dog netop blevet slået fast, at Iver Enevoldsen var i sin gode ret til at gennemå mail-korrespondensen.

Det skriver dr.dk, der kan fortælle, at statsadvokaten har afgjort, at ledelsen i en kommune har ret til at læse ansattes (og altså også byrådsmedlemmers) emails.

Derfor er alle sigtelser nu frafaldet.

Niels Rasmussen, der altså havde anmeldt borgmester Iver Enevoldsen, siger, at han modtager afgørelsen med hovedrysten.

"Jeg har ikke hørt en eneste sige, at det er lovligt, siger Niels Rasmussen til DR.

Har trukket sig fra projektet

Den konkrete mail-korrespondance i Ringkøbing-Skjern handlede om det omdiskuterede bredbånds-projekt i kommunen.

Otte byrådsmedlemmer og seks embedsmænd fik gennemlæst deres mailkorrespondance med teleanalytikeren John Strand.

"Baggrunden for, at vi har gjort, som vi har gjort, er, at vi kan konstatere, at der er lækket nogle fortrolige oplysninger fra lukkede møder," har borgmesteren forklaret til Computerworld.

Ringkøbing-Skjern Kommune har i dag i øvrigt trukket sig fra bredbåndsprojektet. Læs mere om det her.

Læs også:

Politianmeldt borgmester frygtede læk i fiber-sag: Derfor skulle mail-korrespondance tjekkes

Byrådspolitiker afhørt af politiet efter voldsomme anklager om mail-overvågning

Dansk bredbåndsprojekt i alvorlige problemer: Kommune må trække sig fra projektet efter alvorlige fejl

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S