Android-grundlægger på vej med sin egen smartphone

Endnu et nyt firma fremviser i næste uge en ny Android-telefon, men denne gang står en af Androids grundlæggere bag

Artikel top billede

84 procent af alle smartphones i verden drives af Android-systemet.

Derfor skulle man heller ikke tro, at det er en nyhed værd, at der kommer endnu et lille firma med endnu en Android-telefon.

Men Essential er interessant. Det er et relativt frisk selskab, som endnu ikke har et eneste produkt på hylderne, men som alle i tech-branchen holder skarpt øje med. Det er nemlig Andy Rubins selskab, og den 30. maj vil Essential formodentligt præsentere sin første smartphone.

Andy Rubin er en af grundlæggerne af Danger, der i 2005 blev opkøbt af Google, og hvis software efterfølgende blev til Android-systemet.

Et system som i dag benyttes på over to milliarder enheder fordelt på 25.000 forskellige typer produkter verden over. 

Datoen passer med, at  Andy Rubin skal deltage i en store konference, Recodes Code Conference, hvilket kan være stedet, hvor telefonen vises frem. 

Læs mere her: Nu findes der over to milliarder aktive Android-enheder i verden - her vil Google hente den næste milliard

Ingen kanter

Tilbage i 2013 stoppede Andy Rubin som chef for Googles Android-afdeling, og arbejdede med robotter internt hos Google, men efter et år stoppede han og var med til at lave startup-virksomheden Essential.

I et Twitter-opslag lover Andy Rubin, at der vil være nyt at høre om den 30. marts, og i et efterfølgende tweet deler Essentials egen Twitter-konto et billede af en smartphone-siluet med en ekstra bule for oven.

Det kunne være et kameramodul, der kan sættes på, da Essential-telefonen på andre billeder ser ud til at være fuldstændig kantløs omkring skærmen på samme måde, som Xiaomi Mi Mix var.

Derudover er der ikke mange informationer om Android-grundlæggerens kommende telefon. Dog forventes det, at telefonen vil komme med en form for kunstig intelligens indbygget, da netop AI er et hjertebarn for Andy Rubin.

Det bliver dog spændende at se, hvordan det vil udarte sig. Både HTC og Samsung har udviklet sine egne assistenter med kunstig intelligens, og i begge tilfælde er resultatet tvivlsomt.

Læs også: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Test: HTC-smartphone har to skærme og det hidtil bedste mobilkamera

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S