Region Sjælland halter bagefter med bredbånd - sønderjyderne er bedst med

Region Sjælland har den dårligste dækning i landet, når det gælder hurtigt bredbånd. Se her, hvordan din adresse er dækket ind med bredbånd.

Artikel top billede

Region Sjælland halter bagefter, når det gælder bredbåndsdækningen, mens sønderjyderne ligger rigtigt godt til i svinget.

Det viser en ny rapport, ‘Bredbåndsdækningen i Danmark 2016,' som Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet netop har udgivet.

Ifølge rapporten har Region Sjælland den laveste dækningsprocent i Danmark.

Her har kun 77 procent af regionens husstande og virksomheder adgang til hurtigt bredbånd, som ministeriet kategoriserer som bredbånd med 100/30 Mbit/s.

Ministeriet understreger, at tallet alene er udtryk for adgangen - og altså ikke, hvor mange der reelt anvender denne adgang.

I Region Sydjylland har hele 92 procent af husstande og virksomheder adgang til hurtigt bredbånd.

I Region Hovedstaden har 88 procent af husstandene og virksomheder adgang til hurtig bredbånd, hvilket også svarer til landsgennemsnittet.

Ifølge Energistyrelsen er der generelt set god dækning i byområder over hele landet.

Bedre ser det ud med bredbånd med en download/upload-hastighed på minimum 10/1 Mbit/s. Her er

Ifølge ministeriet ligger landsgennemsnittet her på 97 procent.

Du kan tjekke dækningen på din egen adresse på Tjekditnet.dk

Stor plan fremlagt

Det hurtige bredbånd er grundlaget for den digitale udvikling herhjemme, og udviklingen frem mod det lynhurtige 5G er allerede i gang.

Det Digitale Vækstpanel foreslog således for få uger siden, at regeringen sætter meget ambitiøse mål for den digitale infrastruktur frem mod 2025.

Det kan du læse mere om her: Planen er netop fremlagt: Sådan skal alle danskere få turbo-bredbånd og langt bedre mobildækning.

Ifølge Digitalt Vækstpanel har telebranchens investeringsniveau i Danmark i flere år ligget højt, men faldt fra over 10 milliarder kroner i 2008 til cirka seks milliarder kroneri 2013, hvorefter det er steget en smule i 2015. 

"Selvom Danmark i en europæisk sammenhæng har en god mobil- og bredbåndsdækning stiller den hastige digitale udvikling større krav til hastighed, dækning mv," lød det om baggrunden for, hvorfor det er nødvendigt at se nærmere på mobil- og bredbåndsdækningen i Danmark. 

Se hele rapporten fra Energistyrelsen her: Bredbåndsdækningen i Danmark 2016.

Læs også:

Planen[er netop fremlagt: Sådan skal alle danskere få turbo-bredbånd og langt bedre mobildækning

Her er opskriften på Danmarks digitale fremtid: 33 it-anbefalinger til regeringen

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura