Region Sjælland halter bagefter med bredbånd - sønderjyderne er bedst med

Region Sjælland har den dårligste dækning i landet, når det gælder hurtigt bredbånd. Se her, hvordan din adresse er dækket ind med bredbånd.

Artikel top billede

Region Sjælland halter bagefter, når det gælder bredbåndsdækningen, mens sønderjyderne ligger rigtigt godt til i svinget.

Det viser en ny rapport, ‘Bredbåndsdækningen i Danmark 2016,' som Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet netop har udgivet.

Ifølge rapporten har Region Sjælland den laveste dækningsprocent i Danmark.

Her har kun 77 procent af regionens husstande og virksomheder adgang til hurtigt bredbånd, som ministeriet kategoriserer som bredbånd med 100/30 Mbit/s.

Ministeriet understreger, at tallet alene er udtryk for adgangen - og altså ikke, hvor mange der reelt anvender denne adgang.

I Region Sydjylland har hele 92 procent af husstande og virksomheder adgang til hurtigt bredbånd.

I Region Hovedstaden har 88 procent af husstandene og virksomheder adgang til hurtig bredbånd, hvilket også svarer til landsgennemsnittet.

Ifølge Energistyrelsen er der generelt set god dækning i byområder over hele landet.

Bedre ser det ud med bredbånd med en download/upload-hastighed på minimum 10/1 Mbit/s. Her er

Ifølge ministeriet ligger landsgennemsnittet her på 97 procent.

Du kan tjekke dækningen på din egen adresse på Tjekditnet.dk

Stor plan fremlagt

Det hurtige bredbånd er grundlaget for den digitale udvikling herhjemme, og udviklingen frem mod det lynhurtige 5G er allerede i gang.

Det Digitale Vækstpanel foreslog således for få uger siden, at regeringen sætter meget ambitiøse mål for den digitale infrastruktur frem mod 2025.

Det kan du læse mere om her: Planen er netop fremlagt: Sådan skal alle danskere få turbo-bredbånd og langt bedre mobildækning.

Ifølge Digitalt Vækstpanel har telebranchens investeringsniveau i Danmark i flere år ligget højt, men faldt fra over 10 milliarder kroner i 2008 til cirka seks milliarder kroneri 2013, hvorefter det er steget en smule i 2015. 

"Selvom Danmark i en europæisk sammenhæng har en god mobil- og bredbåndsdækning stiller den hastige digitale udvikling større krav til hastighed, dækning mv," lød det om baggrunden for, hvorfor det er nødvendigt at se nærmere på mobil- og bredbåndsdækningen i Danmark. 

Se hele rapporten fra Energistyrelsen her: Bredbåndsdækningen i Danmark 2016.

Læs også:

Planen[er netop fremlagt: Sådan skal alle danskere få turbo-bredbånd og langt bedre mobildækning

Her er opskriften på Danmarks digitale fremtid: 33 it-anbefalinger til regeringen

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

    Region Sjælland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank