It-afdelinger sendt på overarbejde: Stort cyberangreb kan ramme hvert et øjeblik

Flere tusinde it-ledere melder i en ny stor undersøgelse ud, at sikkerhedstruslen aldrig har været mere alvorlig. Det er dog langt fra kun de cyberkriminelle, der giver søvnløse nætter.

Artikel top billede

Risikoen for at virksomhedens it-infrastruktur bliver angrebet har aldrig været større, og trusselsbilledet bliver kun værre.

Det er et af hovedbudskaberne i en ny, global CIO-undersøgelse fra Harvey Nash og KPMG.

4.498 it-chefer og it-ledere fra 86 lande deltager i undersøgelsen, der blandt andet handler om de store udfordringer for it-organisationerne.

Og der ingen tvivl om, at it-sikkerhed over de senere år er blevet en stadig større udfordring.

32 procent af it-lederne i undersøgelsen svarer således, at deres organisation har været udsat for et stort cyberangreb inden for de seneste 24 måneder.

Det er en stigning på hele 45 procent i forhold til situationen i 2013, skriver Harvey Nash og KPMG. 

Samtidig er det tankevækkende, at kun 21 procent af it-lederne svarer, at de er 'meget godt' forberedt på at kunne reagere på angreb.

Læs også: Rygtet om it-chefens skrumpende budget er stærkt overdrevet: Har stadig langt det største it-budget

Det var i 2014 29 procent af it-lederne, der kunne svare ja til det spørgsmål, og det indikerer, at der er kommet langt mere fokus på it-sikkerhed, samtidig med at trusselsbilledet ikke er blevet mindre komplekst.

"Det relative lethed, hvormed hackere ser ud til at kunne snige sig ind i tilsyneladende godt beskyttede systemer, giver søvnløse nætter hos enhver it-leder," lyder det i rapporten.

Værst med de interne trusler

KPMG og Harvey Nash kan i rapporten konstatere, at it-ledernes tiltro til virksomhedens it-sikkerhed er dalet i takt med mængden af angreb.

Det positive ved en udvikling er så, at it-sikkerhed nu er kommet på agendaen i topledelsen og i bestyrelserne, hvilket kan åbne op for større budgetter og flere ressourcer til it-sikkerhed. 

Men inden du går i gang med at med at bande og svovle over alle de cyberkriminelles mange aktiviteter, bør du lige klappe hesten.

For det er faktisk internt i organisationerne, at udviklingen i trusselsbilledet har været allerværst.

"Til trods for meget synlige, overskrifts-egnede angreb som det seneste med WannaCry-ransomwaren, er det største spring i truslerne ved insider-angreb, hvor det er steget fra 40 procent til 47 procent over det seneste år," lyder det i undersøgelsen.

Læs også:

Berygtede hackere lancerer abonnementsservice: Her kan du få nye Windows 10-exploits og data om nordkoreanske missil-programmer

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job