Se listen: Disse it-folk bliver ansat på stedet - cheferne skriger efter helt bestemte it-kompetencer

Der er en markant mangel på it-folk med helt bestemte kompetencer samtidig med, at it-cheferne er i gang med at øge bemandingen i it-organisationerne. Se listen med de mest efterspurgte it-kompetencer netop nu.

Artikel top billede

It-cheferne mangler folk til deres it-organisationer - og specielt visse kompetencer er i ekstremt høj kurs i øjeblikket.

Med andre ord kan man, hvis man eksempelvis har speciale inden for big data og analytics, nok mere eller mindre få job, hvor man ønsker.

Det er i hvert fald den type kompetencer, it-cheferne sukker mest efter, fremgår det af en ny, global CIO-undersøgelse fra Harvey Nash og KPMG.

4.498 it-chefer og it-ledere fra 86 lande, heriblandt Danmark, deltager i undersøgelsen, der blandt andet handler om de store udfordringer for it-organisationerne.

Læs også: Bølge af masseansættelser hos danske it-firmaer: Har brug for disse it-folk netop nu

Rapporten konkluderer, at it-organisationerne generelt vokser. 

Således svarer hele 44 procent af it-cheferne, at de i løbet af det kommende år vil øge antallet af medarbejdere i it-organisationen.

40 procent vurderer, at organisationen vil have den samme størrelse om et år, og kun 16 procent forventer, at der skal skæres ned på antallet af folk.

Disse it-folk er der mest brug for

Når it-cheferne bliver spurgt, hvilke områder de har sværest ved at skaffe folk til, er det for tredje år i træk big data/analytics, der lander på førstepladsen.

Det er dog enterprise architecture-kompetencferne, der er steget mest i efterspørgsel over det seneste år.

Læs også: Facebook og Apple bygger gigantiske datacentre i Danmark: Nu er der ledige stillinger, som du kan søge

2017-undersøgelsen fra Harvey Nash og KPMG har disse it-kompetencer som de mest efterspurgte:

1) Big data/analytics (42 procent af CIO'erne peger på det).
2) Enterprise architecture (34 procent).
3) Business analysis (34 procent).
4) Technical architecture (32 procent).
5) Security and resilience (28 procent).
6) Project management (26 procent).
7) Development (25 procent).

Seks ud af 10 mangler folk

Harvey Nash og KPMG kan i rapporten samtidig fortælle, at der er forskellig efterspøgrsel på forskellige it-kompetencer, alt efter hvilken størrelse virksomheden har.

Eksempelvis er big data en langt mere efterspurgt kompetence i de helt store virksomheder end i de mindre, og omvendt er sikkerhed en meget efterspurgt kompetence i de mellemstore virksomheder.

62 procent af respondenterne melder i 2017, at de har svært ved at skaffe de rigtige it-folk.

Det er en naturligvis en meget høj andel, men faktisk lidt lavere end i 2016 - og går vi tilbage til 2007, var det hele 85 procent, der svarede, at der manglede it-folk. 

I Europa isoleret set er det 63 procent af it-lederne, der melder om mangel på it-folk i 2017.

Læs også:

Bølge af masseansættelser hos danske it-firmaer: Har brug for disse it-folk netop nu

Facebook og Apple bygger gigantiske datacentre i Danmark: Nu er der ledige stillinger, som du kan søge

It-afdelinger sendt på overarbejde: Stort cyberangreb kan ramme hvert et øjeblik - og det er langt fra det eneste problem

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse