Danmarks fem bedste CIO'er har én vigtig ting til fælles: Præcision

Årets CIO 2017: Torsdag aften kåres Årets CIO 2017 blandt fem nominerede kandidater, der alle mestrer præcisionens kunst. Læs interviews med de nominerede.

Artikel top billede

Årets CIO 2017: I aften kårer Computerworld sammen med IDC og Dansk IT den bedste CIO i Danmark, Årets CIO 2017.

Computerworld har i den seneste tid bragt interviews med de fem nominerede kandidater, der er blevet udvalgt blandt de mange indstillede kandidater af vores skrappe - men indsigtsfulde og fair - dommerpanel.

I disse interviews fremgår det tydeligt, at den digitale transformation står højt på dagsordenen i de fem virksomheder, som de nominerede kandidater arbejder for.

Den overordnede it-strategi er forankret højt oppe i virksomhederne, hvor der er en klar erkendelse af, at korrekt og succesrigt afviklede digitaliseringsprojekter udgør forskellen mellem knald eller fald i et erhvervsliv, der buldrer ud over de digitale stepper i disse år.

Det handler kort og godt om at udnytte de nye teknologiske muligheder til egen fordel og til at skabe værdi for (både) kunder og forretning. Og altid hurtigt og præcist.

Præcision

Kravene til CIO'erne er store i disse år: De skal både forstå it og forretningen ud fra både strategiske og praktiske vinkler.

Og så skal de træffe beslutninger, der udmønter sig i forretningsmæssige gevinster - og gerne kroner og øre i kassen - for lige præcis deres organisation.

Det er noget, der kræver både præcision og overblik.

Præcisionen er interessant, fordi vi bevæger os i en verden med nærmest uendelige it-muligheder. Her gælder det både om ikke være for konservativ og hænge for langt tilbage samt om - i hvert fald for store organisationer - heller ikke at tage for store mundfulde ad gangen på udviklings-siden.

Det gælder om at forstå og favne præcist det niveau og det behov, som lige præcis egen organisation har lige præcist nu. Og her gabe så højt som muligt.

I år ser vi, at de allerbedste CIO'er allerede er meget langt ude ad denne vej: De har allerede med stor præcission fokuseret deres it-indsats mod lige præcis de enkle områder, som lige nu skaber størst mulig værdi for deres organisation.

Ingen kan vælge rigtigt hver gang. Men grundlaget skal være på plads for i hvert fald at kunne træffe overordnede strategiske valg på forretningssiden. Og det er her, at den dygtige CIO kommer ind i billedet.

I det billede er det også værd at huske, at ingen it-chef kan fungere ordentligt uden de rigtige medarbejdere, og skal CIO'en lykkes med sit projekt, er det afgørende, at medarbejdersammensætningen er den rigtige - også selv om man som Torben Kjær fra Rambøll pludselig sidder tilbage i en afdeling med kun to mand - inklusive én selv.

I aften afslører vi, hvem af de fem nominerede, der vinder titlen som Danmarks bedste.

Indtil kan du få indsigt i de tanker og projektmæssige beslutninger, som de hver især arbejder ud fra lige netop nu.

Klik på hvert enkelt link herunder for at få mere at vide.

Kræn Østergaard Nielsen, Coop


Coop's CTO er nu koncerndirektør: "Det gamle Coop IT råbte og skreg, men blev ikke taget alvorligt i forretningen. Det er blandt andet derfor, at vi har skiftet navn til Coop Teknologi"
Før Kræn Østergaard Nielsen kom til Coop hed it-afdelingen Coop IT. Nu hedder den Coop Teknologi og er med til at reformere hele den over 120 år gamle andelsforening.

Kenneth Messerschmidt, TopToy


CIO i TopToy mærker nye vinde blæse: "Børnene er i dag meget mere digitale end før, og det er en af de tendenser, der i øjeblikket har størst indvirkning på os"
Når julehandlen skydes i gang, skal tungen holdes lige i munden, når man er CIO i legetøjsbranchen. For et enkelt fejltrin kan være kostbart, lyder det fra Kenneth Messerschmidt fra Top-Top, der er nomineret til Årets CIO

Claus Thomsen, Lundbeck


Lundbecks CIO har trimmet it-afdelingen og skåret masser af stillinger væk: "Teknologi skal understøtte produktet - ikke være produktet"
undbeck har gennem de seneste to år vendt op og ned på it-afdelingen, der er blevet effektiviseret for hundredevis af millioner. Ifølge CIO Claus Thomsen er digitalisering slet ikke en selvfølge i medicinalindustrien.

Torben Fabrin, Arla


CIO i Arla: Sådan henter vi millioner på bundlinjen ved hjælp af algoritmer og dataanalyser
Torben Fabrin står i spidsen for en it-organisation med 220 medarbejdere, der effektiviserer og digitaliserer mejerikoncernen Arla Foods. Det handler om masser af digitale eksperimenter og agilitet, fortæller han i dette interview.

Torben Kjær, Rambøll


Torben Kjær har som CIO i Rambøll skrottet næsten alle it-systemer i koncernen: "Vi er gået fra at være 10-12 organisationer til at blive én
Torben Kjær har på fem år flyttet Rambøll fra at være en it-mæssig rodebutik til at være globalt strømlinet. Nu har han skiftet rollen som CIO med ansvar for 200 medarbejdere og it-driften ud med strategisk ansvar og krystalkugle.

Her kan du se listen med de tidligere års vindere af Årets CIO i Danmark. Læs om CIO'erne og deres arbejde ved at klikke på personens navn herunder.

2016: Morten Gade Christensen, Energinet.dk.

2015: Torben Ruberg, Falck.

2014: Claus Hagen Nielsen, COWI.

2013: Jens Hartmann, Grundfos.

2012: Mikael Munck, Saxo Bank.

2011: Torben Bonde, Vestas.

2010: Michael Moesgaard, Dong.

2009: Michael S. Hansen, Region Sjælland.

2008: Niels Molzen, Danisco.

2007: Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss.

2006: Lars Mathiesen, Nykredit.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S