Morgen-briefing: Regeringen nedlægger Skat efter skandalesager / Søren Pind: Medarbejdere må ikke sende mails om søndagen / Gentofte Kommune vælger Fujitsu Prisme

Regeringen nedlægger Skat efter skandalesager. Søren Pind: Medarbejdere må ikke sende mails om søndagen. Gentofte Kommune vælger Fujitsu Prisme. Nedtur for teknologiaktier. Autobutler taber stadig penge - alt investeres i vækst.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over de hurtige it-nyheder tirsdag morgen.

Regeringen nedlægger Skat efter skandalesager

Regeringen vil fra 1. juli 2018 helt nedlægge Skat, som i stedet skal erstattes af syv styrelser, skriver Berlingske.

Beslutningen om at nedlægge Skat, der blev etableret i 2005, kommer efter en række skandalesager - herunder ikke mindst skandalen med it-projektet EFI, som har fået Skat til at sagsøge KMD med erstatningskrav på mange hundrede millioner kroner.

Du kan læse mere om EFI-skandalen her: Rapport: Skats skandale-ramte EFI system var spækket med fejl, men blev taget i brug alligevel

Skatteminister Karsten Lauritzen (V) vil senere i formiddag præsentere planerne.

Søren Pind: Medarbejdere må ikke sende mails om søndagen

Uddannelses- og forskningsminister Søren Pind (V) forbyder i en udsendt instruks ministeriets medarbejdere at arbejde om søndagen.

Han mener ifølge Berlingske at vi er ved at miste kontrollen over vores egen tid, fordi vi bliver bombarderet med informationer og tilgængelighed døgnet rundt.

Gentofte Kommune vælger Fujitsu Prisme

Gentofte Kommune skifter tilbage til Fujitsu på økonomistyringsområdet efter fire år med KMD Opus. 

Kommunen har indgået en lang aftale - seks år med mulighed for fire års forlængelse - om levering økonomistyringssystemet af Fujitsu Prisme.

Ordren har en værdi på 18 millioner kroner. Ifølge Fujitsu er ordren ikke mindst konsekvensen af, at kommunerne er begyndt at bevæge sig væk fra de store koncernudbud, hvor flere systemer blev udbudt i pakker.

"Tendensen er nu vendt, så kommunerne i dag i stigende grad følger hensigten med den nye udbudslov og bryder for eksempel de traditionelle, samlede koncernløsninger op i en række selvstændige udbud, for eksempel når det kommer til økonomistyringen. Det giver specialiserede udbydere som Fujitsu bedre muligheder. Den friere konkurrence er til gavn for kunderne," lyder det fra Fujitsu.

Nedtur for teknologiaktier

Flere af de store amerikanske it-aktier er ramt af stor-udsalg. Mandag faldt både Apple, Facebook, Alphabet og Amazon, der ellers er steget kraftigt i det seneste års tid.

Frygten er, at aktierne efterhånden er prissat for højt, skriver Finans i en markedsanalyse.

Autobutler taber stadig penge - alt investeres i vækst

Væksten koster for den danske bilværkstedsportal Autobutler, hvor pengene trods pæn fremgang bliver ved med at strømme ud ad kassen. 

Underskuddet for 2016 lander på 12,4 millioner kroner. I 2015 landede den på 22 millioner kroner.

Selskabet skriver i regnskabsberetningen, at det i 2016 håndterede mere end 200.000 danske bilejere. Det er også lanceret i Sverige.

"Produktet vil blive introduceret på andre markeder i 2017 i takt med, at virksomheden øger dets investeringer i it-udvikling," hedder det i regnskabet.

Autobutler ejes af den franske bilkoncern PSA, der også ejer Peugeot og Citroën.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision