Nets indgår samarbejde med mobilbetalings-app til børn: Nu kan dine unger mobil-betale i butikkerne

Den danske lommepenge-app Mymonii har indgået et samarbejde med Nets, der gør det muligt for børn at foretage mobilbetalinger i butikker.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det danske opstarts-firma Mymonii, der laver en mobilbetalings-app til børn, har indgået et samarbejde med Nets, skriver Ritzau.

Hidtil har Mymonii slået sig op på at være en såkaldt lommepenge-app, der gør det let for forældre at overføre penge til deres børn, men samarbejdet med Nets betyder, at det nu bliver muligt for børn at bruge bruge deres lommepenge til at foretage mobilbetalinger i butikker.

"Vi glæder os helt vildt til at åbne op for at alle danske børn kan få mulighed for at betale med appen i alle butikker, som tager imod betalinger med Dankort på mobilen," siger Louise Ferslev, stifter af Mymonii, ifølge Ritzau.

Børnenes rådighedsbeløb og forbrug kontrolleres af forældrene, så børnene skal ikke forvente, at de nu kan brænde alle deres lommepenge af på én gang.

Mymonii oplyser, at 21.000 danske familier i øjeblikket bruger appen.

Computerworld har tidligere testet Nets nye Dankort-app til mobiltelefoner, og det kan du læse mere om her: 

Se videoen: Computerworld prøvekører Dankort på mobilen: "Var det ikke meningen, at det skulle være langt hurtigere at betale på den måde?"

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S