Nets indgår samarbejde med mobilbetalings-app til børn: Nu kan dine unger mobil-betale i butikkerne

Den danske lommepenge-app Mymonii har indgået et samarbejde med Nets, der gør det muligt for børn at foretage mobilbetalinger i butikker.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det danske opstarts-firma Mymonii, der laver en mobilbetalings-app til børn, har indgået et samarbejde med Nets, skriver Ritzau.

Hidtil har Mymonii slået sig op på at være en såkaldt lommepenge-app, der gør det let for forældre at overføre penge til deres børn, men samarbejdet med Nets betyder, at det nu bliver muligt for børn at bruge bruge deres lommepenge til at foretage mobilbetalinger i butikker.

"Vi glæder os helt vildt til at åbne op for at alle danske børn kan få mulighed for at betale med appen i alle butikker, som tager imod betalinger med Dankort på mobilen," siger Louise Ferslev, stifter af Mymonii, ifølge Ritzau.

Børnenes rådighedsbeløb og forbrug kontrolleres af forældrene, så børnene skal ikke forvente, at de nu kan brænde alle deres lommepenge af på én gang.

Mymonii oplyser, at 21.000 danske familier i øjeblikket bruger appen.

Computerworld har tidligere testet Nets nye Dankort-app til mobiltelefoner, og det kan du læse mere om her: 

Se videoen: Computerworld prøvekører Dankort på mobilen: "Var det ikke meningen, at det skulle være langt hurtigere at betale på den måde?"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect