Nets indgår samarbejde med mobilbetalings-app til børn: Nu kan dine unger mobil-betale i butikkerne

Den danske lommepenge-app Mymonii har indgået et samarbejde med Nets, der gør det muligt for børn at foretage mobilbetalinger i butikker.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det danske opstarts-firma Mymonii, der laver en mobilbetalings-app til børn, har indgået et samarbejde med Nets, skriver Ritzau.

Hidtil har Mymonii slået sig op på at være en såkaldt lommepenge-app, der gør det let for forældre at overføre penge til deres børn, men samarbejdet med Nets betyder, at det nu bliver muligt for børn at bruge bruge deres lommepenge til at foretage mobilbetalinger i butikker.

"Vi glæder os helt vildt til at åbne op for at alle danske børn kan få mulighed for at betale med appen i alle butikker, som tager imod betalinger med Dankort på mobilen," siger Louise Ferslev, stifter af Mymonii, ifølge Ritzau.

Børnenes rådighedsbeløb og forbrug kontrolleres af forældrene, så børnene skal ikke forvente, at de nu kan brænde alle deres lommepenge af på én gang.

Mymonii oplyser, at 21.000 danske familier i øjeblikket bruger appen.

Computerworld har tidligere testet Nets nye Dankort-app til mobiltelefoner, og det kan du læse mere om her: 

Se videoen: Computerworld prøvekører Dankort på mobilen: "Var det ikke meningen, at det skulle være langt hurtigere at betale på den måde?"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S