Dansk fiberkæmpe træffer afgørende beslutning: Vil åbne sit net for andre selskaber

Fiberselskabet Eniig vil nu åbne op for, at andre selskaber kan levere indhold over Eniigs infrastruktur. Det kan blive en afgørende beslutning for fiberbranchens fremtid.

Artikel top billede

Vi kender det fra YouSee/TDC, hvor eksempelvis et selskab som Hiper leverer bredbånd over TDC's kabler, og forskellige mobilselskaber gennem tiderne har leveret mobiltelefoni via TDC's mobilnetværk.

TDC er kva sin størrelse tvunget til at give andre selskaber mulighed for at leje sig ind på infrastrukturen.

Det samme gælder ikke de danske fiberselskaber, og derfor har der længe været debat om, hvorvidt de som udgangspunkt også bør stille deres infrastruktur til rådighed for andre, der vil kunne se en business case i at leje sig ind på fiberen.

Nu er der truffet en afgørende beslutning om netop det spørgsmål hos fiberselskabet Eniig, der holder til i det midt og nordjyske.

Selskabet har igennem mere end 10 år opbygget sin fiber-infrastruktur, og nu skal den åbnes op for andre selskaber.

"Allerede i 2018 vil den første nye indholdsleverandør kunne byde sine kunder velkommen på Eniigs fibernet," meddeler Eniig.

Læs også: Direktør i fiberselskabet Eniig: Derfor åbner vi nu vores fibernet for andre leverandører

Eniig har netop rundet fiberkunde nummer 100.000 og kan med sin fiber tilbyde bredbånd i i det meste af Midt- og Nordjylland. Nu lægger selskabet så op til en ny fiber-virkelighed:

"Igennem flere år har Eniig Fiber A/S løst opgaver indenfor drift, vedligeholdelse og support for andre energi- og fiberselskaber. Når Eniig i 2018 åbner fibernettet, kan andre indholdsudbydere levere eget indhold til deres kunder på Eniigs lynhurtige fiberbredbånd," skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Søren Lindgaard, direktør i Eniig Fiber, uddyber samtidig beslutningen:

"Det har altid været vores strategi, at vi ville åbne fibernettet for andre indholdsleverandører, og nu er vi klar til at gå i gang. For at kunne skabe en attraktiv forretning - både for os selv og for andre - har vi i første omgang haft fokus på at etablere et stabilt og bæredygtigt fundament i fiberforretningen."

"En åbning af fibernettet på kommercielle vilkår sikrer forbrugerne meget større valgfrihed og er helt i tråd med myndighedernes og politikernes ønsker om større fibertilgængelighed for flere."

"Vi har i dag et stærkt indholdstilbud på vores fiber, som er konkurrencedygtigt. Samtidig ved vi, at nogle kunder har valgt en anden indholdsleverandør. Disse indholdsleverandører vil nu kunne tilbyde deres kunder at få leveret deres indhold via markedets bedste bredbåndsteknologi," lyder det fra Søren Lindgaard.

Læs også: Direktør i fiberselskabet Eniig: Derfor åbner vi nu vores fibernet for andre leverandører

Skal opbygge en platform

Eniig oplyser, at det kræver en omfattende investering at etablere en platform, der gør det muligt for flere indholdsleverandører at komme på Eniigs fibernet.

"Denne platform kan - udover at håndtere forskellige indholdsleverandører - også håndtere flere forskellige fibernet."

Søren Lindgaard inviterer derfor allererede nu andre netværksselskaber til en snak om et eventuelt fremtidigt samarbejde.

Eniig-koncernen har 1040 ansatte, der arbejder med el- og varmeforsyning, fiberbredbånd, el- og gassalg, gadelys, energibesparelser samt vedvarende energi.

Læs også:

Direktør i fiberselskabet Eniig: Derfor åbner vi nu vores fibernet for andre leverandører

Alt for besværligt og dyrt at grave fiberbredbånd ind til danske hjem - men lille ændring kan gøre en stor forskel

Alle venter i spænding på nyt dansk teleforlig: Her er syv konkrete bud på, hvad der skal stå i det

Fiberbredbånd boomer: For få år siden ringede alle alarmklokker - nu skovler danske fiberselskaber kunder ind

Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S