KMD slår igen efter massiv kritik: Vinder offentligt udbud til 150 millioner kroner

Siden a-kassen FTF-a gik i kødet på KMD ved at stævne it-giganten med et større millionkrav, har KMD været udsat for kritik. Nu slår it-giganten igen ved at vinde megaordre på 150 millioner kroner til det offentlige.

Artikel top billede

Moderniseringsstyrelsen har valgt, at det bliver KMD, der skal levere et nyt statsligt budgetsystem til en værdi af 150 millioner kroner. 

Det skriver Moderniseringsstyrelsen i en pressemeddelelse. Ordren vækker glæde hos KMD, der på det sidste har mærket modvind i medierne. 

"Vi glæder os til samarbejdet med Moderniseringsstyrelsen og til at udvikle et fællesstatsligt budgetsystem, som kan understøtte en effektiv budgetproces for de statslige institutioner," udtaler KMD-direktør Søren Henriksen.

Et centralt system

Det nye system, som KMD er blevet sat til at levere, kommer til at blive brugt af embedsmænd i hundredvis. Systemet skal nemlig i følge udbudsmaterialet benyttes af minimum 130 institutioner og kan blive implementeret endnu flere steder. 

Systemet skal hjælpe de statslige institutioner med deres budgetlægning samt opfølgning på budgetterne. Det fremgår af Moderniseringsstyrelsens hjemmeside, hvor projektet står beskrevet.

Med dagens ordre er det ikke blot leveringen KMD har sikret sig retten til. I følge udbudsmaterialet inkluderer ordren nemlig både levering, implementering, vedligehold samt løbende support. 

Hård uge

Nyheden om sejren i det offentlige udbud kommer belejligt. Den seneste uge var nemlig streng for KMD.

It-kolossen fik blandt andet kastet endnu en stævning i hovedet. Det skete, da af FTF-a gjorde krav på 85 millioner kroner fra KMD.

Dermed beløber det samelde erstatningskrav med KMD sig nu til mere end 1,6 milliarder kroner. Desuden fik KMD kritik for at skade sit eget levegrundlag ved konstant at bokse med kunderne.

Læs mere om det her: Erstatningskrav for 1,6 milliarder kroner er ikke KMD-direktør Eva Bernekes største problem for tiden: "KMD har begivet sig ind på en rute, der er meget farlig"

Derfor vækker den statslige ordre på 150 millioner kroner også glæde i Lautrupparken i Ballerup, hvor KMD blandt andet har til huse. 

"Vi ser frem til at bruge vores erfaring inden for det statslige marked til at udvikle et centralt system, som også matcher de mange forskellige behov, der er hos de koncerner og institutioner, som i fremtiden skal anvende systemet," lyder det videre fra Søren Henriksen i meddelelsen fra Moderniseringsstyrelsen. 

Læs mere om KMD's fejde med FTF-a her: A-kasse med 140.000 medlemmer stævner KMD: Forlanger 85 millioner kroner i erstatning

Man forventer, at det nye system står til rådighed for budgetplanlæggerne i begyndelsen af 2019.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS