Mærsk har isoleret Petya-angrebet: Sådan skal systemerne vækkes til live igen

Petya-angrebet er nu isoleret, meddeler Mærsk, der er i gang med at planlægge, hvordan systemer og data kan gendannes. Se spritny opdatering fra Mærsk her.

Artikel top billede

Onsdag formiddag meddeler Mærsk, at man har fået isoleret Petya-angrebet.

Selskabet oplyser dog samtidig, at Petya-angrebet, der ramte tirsdag, fortsat betyder, at it-systemer er nede på tværs af adskillige lokationer og afdelinger, men at man nu planlægger genoprettelsen.

“Vi har isoleret problemet og arbejder på en teknisk recovery-plan med vigtige it-partnere og globale sikkerhedsvirksomheder.“

“Vi har lukket et antal systemer ned for at hjælpe med at begrænse problemet,” lyder det i en ny orientering fra Mærsk på selskabets hjemmeside og sociale medier. 

Læs mere om angrebet: Mærsk ramt af kæmpe cyberangreb: Massive problemer med it-systemer på tværs af lande og afdelinger

Sådan er Mærsk ramt

Mærsk oplyser samtidig, at Petya på nuværende tidspunkt ikke påvirker driften i Maersk Oil, Maersk Drilling, Maersk Supply Services, Maersk Tankers, Maersk Training, Svitzer og MCI.

“Der er taget forholdsregler for at sikre den fortsatte drift.”

“Maersk Line-fartøjerne er manøvredygtige, kan kommunikere, og besætningen er sikret. APM Terminaler er påvirket i en række havne,” skriver Mærsk.  

“Vi fortsætter med at vurdere og håndtere situationen for at minimere konsekvensen af den nuværende situation for vores forretningsområder, kunder og partnere." 

“Business continuity-planer implementeres og prioriteres. Den samlede konsekvens for vores virksomhed bliver vurderet," skriver Mærsk i en orientering onsdag morgen på selskabets hjemmeside og de sociale medier. 

Læs også:

Nye opdateringer fra Mærsk: Ramt af Petya-ransomwaren - nu handler det om at minimere skaden

Mærsk ramt af kæmpe cyberangreb: Massive problemer med it-systemer på tværs af lande og afdelinger

Kæmpe ransomware-angreb spreder sig over hele verden: Ransomwaren Petya udnytter Windows-hul

Sådan kan Patya-ransomwaren være blevet spredt til virksomheder verden over

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS