Mærsk har isoleret Petya-angrebet: Sådan skal systemerne vækkes til live igen

Petya-angrebet er nu isoleret, meddeler Mærsk, der er i gang med at planlægge, hvordan systemer og data kan gendannes. Se spritny opdatering fra Mærsk her.

Artikel top billede

Onsdag formiddag meddeler Mærsk, at man har fået isoleret Petya-angrebet.

Selskabet oplyser dog samtidig, at Petya-angrebet, der ramte tirsdag, fortsat betyder, at it-systemer er nede på tværs af adskillige lokationer og afdelinger, men at man nu planlægger genoprettelsen.

“Vi har isoleret problemet og arbejder på en teknisk recovery-plan med vigtige it-partnere og globale sikkerhedsvirksomheder.“

“Vi har lukket et antal systemer ned for at hjælpe med at begrænse problemet,” lyder det i en ny orientering fra Mærsk på selskabets hjemmeside og sociale medier. 

Læs mere om angrebet: Mærsk ramt af kæmpe cyberangreb: Massive problemer med it-systemer på tværs af lande og afdelinger

Sådan er Mærsk ramt

Mærsk oplyser samtidig, at Petya på nuværende tidspunkt ikke påvirker driften i Maersk Oil, Maersk Drilling, Maersk Supply Services, Maersk Tankers, Maersk Training, Svitzer og MCI.

“Der er taget forholdsregler for at sikre den fortsatte drift.”

“Maersk Line-fartøjerne er manøvredygtige, kan kommunikere, og besætningen er sikret. APM Terminaler er påvirket i en række havne,” skriver Mærsk.  

“Vi fortsætter med at vurdere og håndtere situationen for at minimere konsekvensen af den nuværende situation for vores forretningsområder, kunder og partnere." 

“Business continuity-planer implementeres og prioriteres. Den samlede konsekvens for vores virksomhed bliver vurderet," skriver Mærsk i en orientering onsdag morgen på selskabets hjemmeside og de sociale medier. 

Læs også:

Nye opdateringer fra Mærsk: Ramt af Petya-ransomwaren - nu handler det om at minimere skaden

Mærsk ramt af kæmpe cyberangreb: Massive problemer med it-systemer på tværs af lande og afdelinger

Kæmpe ransomware-angreb spreder sig over hele verden: Ransomwaren Petya udnytter Windows-hul

Sådan kan Patya-ransomwaren være blevet spredt til virksomheder verden over

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect