Opkøbt af NNIT for en måned siden: Nu tikker million-ordre ind hos Scales

Scales har vundet sit første offentlige udbud, efter virksomheden for en måned siden kom under vingerne på mægtige NNIT, der i maj købte butikken for 122 millioner kroner.

Artikel top billede

Foto: Privat

Seks uger skulle der gå, fra NNIT lagde 122 millioner kroner på bordet i forbindelse med opkøbet af Scales, før de første resultater begynder at vise sig.

Scales har nemlig vundet sit første offentlige udbud. Det drejer sig om en kontrakt på udvikling og etablering af Sundhedsdatastyrelsens Elektroniske Indberetningssystem, som netop er blevet underskrevet. 

Ordren har en værdi på 25 millioner kroner, og selvom det ikke er den største, der bliver afgivet i det offentlige i år, så vækker den glæde hos direktøren for Scales.

"Vi er stolte af at kunne leve op til Sundhedsdatastyrelsens skarpe kriterier, herunder deres høje kvalitetskrav. Systemet kan blive grundstenen for indberetningssystemet i det offentlige sundhedsvæsen," siger Jesper Outze."

Ordren løber i første omgang over de kommende fem år, men i udbudsmaterialet understreges det, at der er mulighed for at ordren kan forlænges. 

Købt for en måned siden

For en måned siden mødtes Scales-toppen med ledelsen i NNIT på et hotel i det centrale København.

Her indgik man en opkøbsaftale til en værdi af 122 millioner kroner, hvilket vakte glæde hos de ledende skikkelser i Scales, der kunne vende hjem til deres familier med den glæderlige nyhed.

Det kan du læse meget mere om her: Hasse Bergman solgte onsdag it-firmaet Scales for 122 millioner kroner: "Jeg blev budt velkommen hjem af mine tre døtre, der havde lavet et banner, hvor der stod 'Godt gået far'. Det var en fantastisk velkomst"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen