Her er de mest populære it-uddannelser i Danmark

På Aalborg Universitet er antallet af it-studerende næsten blevet fordoblet i løbet af fem år, og det skyldes erhvervslivets tørst efter it-folk. Og der lyder lignende meldinger fra landets andre store uddannelsesinstitutioner.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Det giver pote, når erhvervslivet efterlyser flere it-folk. 

Sådan lyder vurderingen fra en række af landets store uddannelses-institutioner, der i disse år i stigende omfang oplever, at valget falder på en it-uddannelse, når de unge vælger karrierevej. 

Erhvervslivet har gennem de seneste år skreget efter flere it-kandidater med dybe kompetencer indenfor programmering og softwareudvikling, og Uffe Kjærulff, studieleder for it-uddannelserne på Aalborg Universitet, vurderer, at det også sætter sit præg på de studerendes uddannelsesvalg.

“Jeg tror så absolut, at den stigende interesse for disse uddannelser skyldes, at der i øjeblikket er en meget stor efterspørgsel efter denne type arbejdskraft i erhvervslivet.”

“For 5-6 år siden havde vi et årligt optag på knap 350 på vores it-bacheloruddannelser, men den stigende interesse for it-uddannelser betyder, at vi i dag optager knap 800 studerende,” siger Uffe Kjærulff til Computerworld.

Læs også: Aarhus Universitet skyder stort million beløb i it-uddannelser: Skal uddanne dobbelt så mange it-specialister

Softwareudvikling hitter

Den mest populære uddannelse på Aalborg Universitet er uddannelsen som software-ingeniør, hvor der i år bliver optaget 133 studerende.

“Vi har gennem de seneste år oplevet en markant stigende interesse for uddannelsen som software-ingeniør. For 3-4 år siden havde vi et årligt optag på omkring 50 personer, mens vi i dag har et ansøgertal på over 130,” forklarer Uffe Kjærulff.

Aalborg Universitet oplever dog også en kæmpe efterspørgsel efter den såkaldte Medialogy-uddannelse, som udbydes både i Aalborg og i Aalborgs Universitets afdeling i København.

Her er der 132 ansøgninger på uddannelsen i København, mens der er 120 ansøgere i Aalborg.

Medialogy er en tværfaglig-uddannelse der kombinerer datalogi og design.

Datamatiker-uddannelen

På Københavns Erhvervsakademi, KEA, oplever de ligeledes en stigende interesse for it-uddannelserne.

Her er der 450 ansøgere til datamatiker-uddannelsen, hvilket er en stigning på 37 procent sammenlignet med sidste år, mens computer science-linjen oplever en stigning på 23 procent fra 327 sidste år til 377 ansøgere i år.

“Jeg er overrasket over, at vi oplever så stor en vækst. Det at vi i år har 87 flere studerende, der søger ind på datamatiker-uddannelsen som første prioritet viser, at der er en meget stor interesse for de digitale uddannelser blandt de unge i dag,” siger Niels Benn Sørensen, der er chef for it-uddannelserne på KEA.
  
Ifølge Niels Benn Sørensen skyldes datamatiker-uddannelsens popularitet, at der i dag findes en stor gruppe af unge, der drømmer om en uddannelse indenfor it, men som ikke har mod på at tage en lang og teoretisk kandidat-uddannelse.

“Datamatiker-uddannelsen er en overkommelig vej ind i it-branchen. Det tager to og et halvt år, og uddannelsen indeholder et stort praksis-element. Der er meget kort vej fra teori til et færdigt produkt” siger han.

Men hvordan er efterspørgslen efter datamatikere fra erhvervslivet i dag? 

“Jeg vil kalde den 'god'. Det er i hvert fald min oplevelse her i København, men det kan godt være, at det ser anderledes ud andre steder i landet,” siger han.

Læs også: Millioner af ledige job om få år: Vi vil få hårdt brug for disse typer it-sikkerhedsfolk

Den procentvise største fremgang opleves på uddannelsen web-development hvor der er en fremgang på 73 procent fra 110 ansøgere sidste år til 186 i år.

En del af forklaringen på stigningen her er dog ifølge Niels Benn Sørensen, at webdevelopment er en af de få engelsk-sprogede overbygningsuddannelser, der er tilbage efter, at KEA sidste år blevet pålagt at nedlægge en lang række af de engelsksprogede uddannelser.

Rekord-optag på ITU

På IT-Universitetet i København, vurderer rektor Mads Tofte ligeledes, at erhvervslivets store efterspørgsel efter it-folk sætter sit præg på de studerendes uddannelsesvalg.

“Flere unge har set, at en teknisk it-uddannelse giver fremragende karrieremuligheder inden for en lang række brancher, fra finansverdenen til den offentlige sektor. Softwareudvikling er et kreativt fag, hvor man får stor indflydelse på fremtidens digitale løsninger, og de færdige kandidater kommer ud til et arbejdsmarked, der har et enormt behov for deres kompetencer. Det tror jeg appellerer til rigtig mange unge,,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

I år har IT-Universitet 1715 ansøgere, hvilket er det højeste antal ansøgere i universitetets historie. 

Den mest populære uddannelse på it-universitetet er uddannelsen i softwareudvikling, der har 587 ansøgere, hvor af de 313 har uddannelsen som førsteprioritet.

Læs også: 
Dansk robot-rigmand med i disruptionrådet: Vi bør satse på at uddanne os via mikrouddannelser, der kun tager et par dage

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Politi

    Bliv DevOps-udvikler i Rigspolitiet

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Contract & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Incident & Problem Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S