Aarhus Universitet skyder stort million beløb i it-uddannelser: Skal uddanne dobbelt så mange it-specialister

It-uddannelserne på Aarhus Universitet skal have langt højere optag og ansætte flere forskere. "Når vi kigger på studenter-grundlaget, mener vi godt, at vi kan realisere det," lyder det fra dekan Niels Christian Nielsen.

Artikel top billede

En fremskrivning fra regeringen viser, at Danmark i 2030 kan komme til at mangle 19.000 it-specialister.

Det er en del af baggrunden for, at Aarhus Universitet netop har valgt at give sine it-uddannelser en saltvandsindsprøjtning på 67,5 millioner kroner. 

Det fortæller Niels Christian Nielsen, dekan på fakultetet for science and technology, til Computerworld.

Ifølge dekanen oplever universitetet også helt konkret tørsten efter it-specialister blandt de lokale it-virksomheder i Østjylland

"Det lokale erhvervsliv fortæller os, at virksomhederne i den grad mangler arbejdskraft, herunder dimittender med hardcore it-kompetencer," siger han til Computerworld.

Læs også: 28-årige Fie droppede den danske it-branche: Det var lettere at få job i London - og udfordringerne er større

Skal uddanne dobbelt så mange

Derfor er det målet, at det ny-tilførte millionbeløb skal sikre, at universitetets datalogi-, it- og data-science-uddannelser i fremtiden kan uddanne dobbelt så mange studerende.

"Fra 2018 kommer vi til at optage 100 mere om året på datalogi, it og data-science uddannelserne samtidig kommer vi til at satse på en øget gennemførelse, og hvis vi lægger de to ting sammen, så vil det resultere i en fordobling af antallet af færdiguddannede," siger Niels Christian Nielsen.

Er interesse for uddannelsen så stor blandt de studerende, at det kan bære at optaget bliver øget med 100 pladser?

"Når vi kigger på studenter-grundlaget, mener vi godt, at vi kan realisere det. Men det er klart, at vi også skal styrke markedsføringen af uddannelsen ude blandt de studerende på gymnasie-uddannelserne ligesom, at vi også ønsker at øge synligheden af uddannelsen internationalt."

Hvad kommer det øgede optag og den højere gennemførelse til at betyde for det faglige niveau på uddannelsen?

"Vi kommer ikke til at gå på kompromis med kvaliteten. Tværtimod sigter vi efter at få de bedste kandidater ind, og vi kommer ikke til at levere kandidater, der ikke lever op til kvalitetskrav, som vi har i dag."

Niels Christian Nielsen forklarer, at der på datalogi og it-uddannelser derfor fra 2018 kommer til at indføre et minimumskrav til karaktergennemsnittet hos de studerende, der søger ind via kvote 1. De skal nu som minimum have et karaktergennemsnit på syv samt et syv-tal i matematik.

Læs også: Jubel i it-branchen over stigning i antal optagne it-studerende: "De her unge kommer til at gå som varmt brød, når de er færdige"

Optagelsesprøve ved kvote 2

Det vil dog fortsat være muligt at blive optaget med et lavere snit via kvote 2, men her vil det kræve, at ansøgerne består et forløb, hvor i der indgår en særlig optagelsesprøve.

"Det er jo ikke sådan, at du ikke kan gennemføre en god uddannelse, fordi du har et lavere karaktersnit. Men opgaven for os er, at finde den andel af de studerende, der er særligt motiveret og har evnerne til at gennemføre uddannelsen," siger han.

For at sikre et højt niveau i forskningen og en høj gennemførelsesprocent vil universitetet derfor også ansætte 24 nye adjunkter, dekaner og professorer. 

Vil tiltrække flere kvinder

I 2016 var det blot otte procent af de 130 optagne på datalogi og 23 procent af 52 optagne på IT-uddannelsen ved Aarhus Universitet, der var kvinder.

Derfor vurderer Niels Christian Nielsen, at en væsentlig del af det øgede optag kan hentes ved at gøre faget mere interessant for kvinder. 

Læs også: 
Dorte Toft: ITU blæser til kamp mod danske kvinders fravalg af hardcore-teknologifag - men kan det rykke noget?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S