Mistænkes for spionage: Kaspersky færdig som godkendt it-sikkerhedsleverandør i USA

Det store russiske it-sikkerhedsfirma Kaspersky fjernes på grund af spionage-mistanke fra vigtig liste over godkendte leverandører til statslige, amerikanske organisationer. Selskabet benægter alt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den amerikanske regering stryger det russiske it-sikkerhedsselskab Kaspersky Labs fra listen over leverandører, der er godkendt til at levere til den offentlige sektor i USA, den såkaldte GSA Schedule (General Services Administration Schedule)

Det sker efter måneders mistanke om, at Rusland kan anvende russiske Kaspersky Labs it-sikkerhedsprodukter til at bane sig vej til amerikanske netværk og amerikanske systemer.

Kaspersky fjernes fra listen efter ‘grundig gennemgang og overvejelse,' som det hedder.

GSA oplyser endvidere, at det er organisationens opgave at ‘sikre høj integritet og sikkerhed for de statslige systemer og netværk i USA,’ hvilket det altså vurderes, at Kaspersky ikke længere er i stand til.

Kaspersky meddeler, at selskabet ‘aldrig har hjulpet og aldrig vil hjælpe nogen regering i verden med cyperspionage.’

Læs også: Efterretningsfolk advarer mod statslig brug af Kaspersky - kan have forbindelser til den russiske regering

“Vi er blevet fanget i et geopolitisk slagsmål, hvor hver side forsøger at anvende selskabet som en brik i det politiske spil,” lyder det fra Kaspersky med henvisning til den politisk spændte situation mellem Rusland og USA.

Det vurderes ikke desto mindre,, at det kan skade Kaspersky Labs markant ikke at være på GSA Schedule, som af mange offentlige organisationer anvendes til at vælge leverandør.

De offentlige organisationer kan ganske vist stadig vælge Kaspersky Labs som leverandør, men fraværet på listen gør det besværligt og til en mere omstændlig proces, da organisatonerne i givet fald ikke kan anvende GSA's kontraktrammeværk.

Det offentlige it-sikkerhedsmarked i USA er meget stort og i kraftig vækst i en tid, hvor it-sikkerheds og it-sikkerhedmæssig krigsførelse for alvor er kommet på alles læber, og hvor vi i den seneste tid har set flere eksempler på avancerede cyberangreb.

Det kan du læse mere om her: Ingen nødbremse og flere spredningsmekanismer: Derfor er nyt Petya værre end WannaCry

Flere amerikanske myndigheder har i et stykke tid haft Kaspersky Labs i kikkerten for at samarbejde for tæt sammen med de russiske myndigheder.

Således arbejder den amerikanske hær-kommando, Armed Services Committe, på at få forbudt Kaspersky som leverandør til amerikansk militær med den begrundelse, at det russiske selskab “kan være sårbart over for indflydelse fra den russiske regering.

Ifølge Bloomberg mistænkes Kaspersky i USA også for at have samarbejdet med den russiske efterretningstjeneste FSB.

Selv bedyrer Kaspersky, at selskabet samarbejder med mange forskellige myndigheder og organisationer, men at det ikke har nogen ‘upassende bånd til bestemte regeringer.’

Angiveligt har FBI fornylig aflagt besøg hos en lang række af Kaspersky Labs amerikanske ansatte for at krydsforhøre dem om deres arbejde og om selskabet.

Den amerikanske præsident, Donald Trump, overvejer nu helt at forbyde Kaspersky Labs som leverandør til den amerikanske stat.

Læs også:

Anklage: Kaspersky står i ledtog med russiske spioner

Kasperskys danske direktør efter spion-beskyldninger: Danske myndigheder skal 'på ingen måde' frygte at blive overvåget

Efter dramatiske anholdelser: Kendt it-sikkerhedsfirma inddraget i stor russisk spion-sag

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job