Google klar med ny søge-app: Skal blive dit nye nyhedscenter

Søgegiganten forsøger nu at gøre søgninger mere sociale og personlige og har derfor ombygget Google Now-søgeapp'en med en “nyhedsstrøm.”

Artikel top billede

Google forsøger at gøre søgeoplevelsen mere personlig med en relancering af Google-app'en til iOS og Android.

Det skriver Google i et blogindlæg.

I starten af 2017 introducerede Google nyheder direkte i Google-app'en under søgefeltet, og det er den funktion, som nu bliver udvidet.

Blandt andet vil nyhedsstrømmen indeholde lokale 'varme' emner, som eksempelvis den aktuelle Game of Thrones-serie med relaterede artikler.

Appen vil også vise relaterede artikler om et givent emne for at udvide brugerens horisont, skriver Google. Du vil også kunne "følge" specifikke emner som eksempelvis serien Stranger Things, hvorefter du automatisk vil modtage nyheder i appen om serien.

Er ikke Facebook

Derudover vil appen også tilgå informationer fra andre Google-tjenester såsom Maps, Gmail eller YouTube-søgninger.

Er du eksempelvist rejst til Barcelona, vil du automatisk modtage artikler, der eksempelvis omhandler rejsetips eller gode restauranter i byen fra rejse-medier.

Jo mere du bruger Googles app, jo bedre tilpasset bliver den, skriver Google i blogindlægget.

Målet for Google er at omdanne sin søgemaskine på telefonen til at fungere som nyhedscenter, hvor mediers artikler samles. Det er altså ikke en direkte konkurrent til Facebooks nyhedsstrøm.

“Denne nyhedsstrøm er omkring dine interesser og ikke omkring, hvad dine venner er interesseret i,” sagde Ben Gomes, en topchef hos Google, under en pressebriefing ifølge Reuters.

Den nye nyhedsstrøm lanceres i USA i disse dage og vil ankomme til resten af verden inden for de næste uger. 

Målet er også at tilføje nyhedsstrømmen til Chrome-browseren på et senere tidspunkt, hvilket nok vil bringe minder tilbage om det ellers aflivede iGoogle.

Læs også: Pc-salget er faldet 11. kvartaler i træk: Mangel på komponenter giver høje priser og færre kunder

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Statens IT

Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job