Google klar med ny søge-app: Skal blive dit nye nyhedscenter

Søgegiganten forsøger nu at gøre søgninger mere sociale og personlige og har derfor ombygget Google Now-søgeapp'en med en “nyhedsstrøm.”

Artikel top billede

Google forsøger at gøre søgeoplevelsen mere personlig med en relancering af Google-app'en til iOS og Android.

Det skriver Google i et blogindlæg.

I starten af 2017 introducerede Google nyheder direkte i Google-app'en under søgefeltet, og det er den funktion, som nu bliver udvidet.

Blandt andet vil nyhedsstrømmen indeholde lokale 'varme' emner, som eksempelvis den aktuelle Game of Thrones-serie med relaterede artikler.

Appen vil også vise relaterede artikler om et givent emne for at udvide brugerens horisont, skriver Google. Du vil også kunne "følge" specifikke emner som eksempelvis serien Stranger Things, hvorefter du automatisk vil modtage nyheder i appen om serien.

Er ikke Facebook

Derudover vil appen også tilgå informationer fra andre Google-tjenester såsom Maps, Gmail eller YouTube-søgninger.

Er du eksempelvist rejst til Barcelona, vil du automatisk modtage artikler, der eksempelvis omhandler rejsetips eller gode restauranter i byen fra rejse-medier.

Jo mere du bruger Googles app, jo bedre tilpasset bliver den, skriver Google i blogindlægget.

Målet for Google er at omdanne sin søgemaskine på telefonen til at fungere som nyhedscenter, hvor mediers artikler samles. Det er altså ikke en direkte konkurrent til Facebooks nyhedsstrøm.

“Denne nyhedsstrøm er omkring dine interesser og ikke omkring, hvad dine venner er interesseret i,” sagde Ben Gomes, en topchef hos Google, under en pressebriefing ifølge Reuters.

Den nye nyhedsstrøm lanceres i USA i disse dage og vil ankomme til resten af verden inden for de næste uger. 

Målet er også at tilføje nyhedsstrømmen til Chrome-browseren på et senere tidspunkt, hvilket nok vil bringe minder tilbage om det ellers aflivede iGoogle.

Læs også: Pc-salget er faldet 11. kvartaler i træk: Mangel på komponenter giver høje priser og færre kunder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS