Vestager: “Jeg skal også synke en ekstra gang, når jeg har læst bare første paragraf i Facebooks retningslinier”

Konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) advarer mod et ‘privatiseret demokrati,’ hvor alle får deres nyheder via Facebook, og hvor it-firmaer reelt bestemmer, hvad vi skal se.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) mener, at de store it-giganter dybest set kan udgøre en trussel under det demokratiske system, hvor ting diskuteres i det åbne, offentlige rum.

I et interview med Politiken siger hun, at det er nødvendigt at diskutere, hvordan vi forhindrer det, som hun kalder for et ‘privatiseret demokrati,’ hvor borgere får alle deres nyheder gennem eksempelvis Facebook, som altså dermed kan være med til at bestemme, hvad de enkelte skal se.

Hun er ifølge avisen særligt bekymret over, at Facebook og Google anvender bruger-data til at målrette politiske budskaber.

“Jeg skal også synke en ekstra gang, når jeg har læst bare første paragraf i Facebooks retningslinjer.”

“En ting er, at vi er vant til at få personlige reklamer, som matcher vores søgemønster, hvor vi er i vores liv, om vi har små børn, der bruger bleer, eller store, der skal ud at rejse. Noget andet er, hvis man bruger de samme mekanismer til politisk at målrette budskaber, som du får i din indbakke eller i din nyhedsstrøm,” siger hun til Politiken.

Læs også:

Margrethe Vestager udsteder den ene kæmperegning efter den anden - her alle EU's sager mod tech-giganterne

Kæmpebøde til Google: Skal betale 18 milliarder kroner i bøde til EU

Apple endte med gigantisk skatteregning: Derfor gik Tim Cooks møde med Margrethe Vestager helt galt

Margrethe Vestager går i krig mod tech-giganterne - men hvad nu hvis større faktisk er bedre for forbrugerne?

Datatilsyn frikender dataindsamling i Windows 10: Microsoft slipper for million-bøde

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job