Vestager: “Jeg skal også synke en ekstra gang, når jeg har læst bare første paragraf i Facebooks retningslinier”

Konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) advarer mod et ‘privatiseret demokrati,’ hvor alle får deres nyheder via Facebook, og hvor it-firmaer reelt bestemmer, hvad vi skal se.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) mener, at de store it-giganter dybest set kan udgøre en trussel under det demokratiske system, hvor ting diskuteres i det åbne, offentlige rum.

I et interview med Politiken siger hun, at det er nødvendigt at diskutere, hvordan vi forhindrer det, som hun kalder for et ‘privatiseret demokrati,’ hvor borgere får alle deres nyheder gennem eksempelvis Facebook, som altså dermed kan være med til at bestemme, hvad de enkelte skal se.

Hun er ifølge avisen særligt bekymret over, at Facebook og Google anvender bruger-data til at målrette politiske budskaber.

“Jeg skal også synke en ekstra gang, når jeg har læst bare første paragraf i Facebooks retningslinjer.”

“En ting er, at vi er vant til at få personlige reklamer, som matcher vores søgemønster, hvor vi er i vores liv, om vi har små børn, der bruger bleer, eller store, der skal ud at rejse. Noget andet er, hvis man bruger de samme mekanismer til politisk at målrette budskaber, som du får i din indbakke eller i din nyhedsstrøm,” siger hun til Politiken.

Læs også:

Margrethe Vestager udsteder den ene kæmperegning efter den anden - her alle EU's sager mod tech-giganterne

Kæmpebøde til Google: Skal betale 18 milliarder kroner i bøde til EU

Apple endte med gigantisk skatteregning: Derfor gik Tim Cooks møde med Margrethe Vestager helt galt

Margrethe Vestager går i krig mod tech-giganterne - men hvad nu hvis større faktisk er bedre for forbrugerne?

Datatilsyn frikender dataindsamling i Windows 10: Microsoft slipper for million-bøde

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse