Blæser til kamp mod VPN: Kæmpe e-handelsplatform må ikke sælge VPN-løsninger

Kinesiske myndigheder har for nylig bedt Apple om at fjerne VPN-applikationer fra den kinesiske udgave af App Store. Nu skal også Alibaba fjerne VPN-forhandlere.

Artikel top billede

Den enorme handelsplatform Alibaba, der er en kinesisk pendant til Amazon, skal fjerne alle forhandlere af VPN-tjenester fra sin platform.

Det skriver BBC.

Kinesiske myndigheder beordrede for nylig Apple til at fjerne VPN-applikationer fra sin kinesiske App Store, og nu forbydes Alibaba altså at samarbejde med virksomheder, der sælger VPN.

"Vi har beordret fem hjemmesider at rydde grundigt op i skadelig information, lukke de konti, der er knyttet til samme information og redegøre for oprydningen inden en fastsat deadline," lyder det fra den kinesiske cyber-myndighed Cyberspace Administration of China (CAC).

Putin bekriger privacy

Også i Rusland går man benhårdt efter værktøjer, der kan omgå statens internetcensur og præsident Vladimir Putin underskrev for nylig en lov, der skal tage pusten ud af VPN.

Selvom det ikke specifikt bliver forbudt at tilbyde VPN, så bliver det ifølge den nye lov forbudt at facilitere adgang til hjemmesider, der er uønskede af det russiske styre.

Man må således gerne tilbyde VPN-tjenester i Rusland, hvis man blokerer for adgangen til de hjemmesider, Putin regeringen er imod.

Læs også: 

Rusland slår ned på VPN: Putin har underskrevet kontroversiel lov mod anonym internetbrowsing

Apple fjerner [b]VPN fra App Store: "Vi følger bare kinesisk lov"
[/b]

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird